Stratasys vs. Afinia: Precedens, který může zlikvidovat trh s levnými 3D tiskárnami

Sdílejte článek přátelům →

Výrobci stolních 3D tiskáren, těžící z napodobování patentovaných technologií, které jejich přičiněním u těchto napodobenin výrazně zlevňují, musejí stále počítat s tím, že jim držitelé původních patentů takříkajíc půjdou po krku.

Žaloby za zneužití několika patentů z oblasti 3D tisku se 25. listopadu dočkala firma Microboards Technology, která dosud slavila úspěchy se svojí drobnou 3D tiskárnou s názvem Afinia. Ta mimochodem VELMI připomíná čínskou tiskárnu Personal Portable 3D Printer (PP3DP), na rozdíl od ní však pochází z USA, takže vymahatelnost práva je pro Stratasys, který žalobu vznesl, jistější, než při vedení sporu s výrobcem z východní mocnosti.

Afinia je jednoduchá otevřená 3D tiskárna, jejíž konstrukce nezapře svůj původ v opensourcovém RepRapu. Ten také jako jeden z prvních přišel s technologií, která napodobuje výrobní postup FDM, při němž se taví materiál z plastového drátu a je tiskovou hlavou nanášen v jednotlivých vrstvách na podložku, nad níž vzniká vyráběný model.

Pokud by se prodávala v Česku, činila by cena 3D tiskárny Afinia asi čtyřicet tisíc korun. Zdroj: Afinia.com
Pokud by se prodávala v Česku, činila by cena 3D tiskárny Afinia asi čtyřicet tisíc korun. Zdroj: Afinia.com

Ačkoliv originální patent na samotnou FDM technologii v roce 2009 expiroval, v platnosti zůstávají později podané patenty, jež tuto technologii zdokonalují a zřejmě právě o ně se bude opírat Stratasys v soudním sporu. Tisková zpráva, kterou k této záležitosti firma vydala, zmiňuje „stížnost na prodej, propagaci a používání tiskárny (Afinia) série H“, která „porušuje patentově chráněnou poréznost dílů, strukturu zkapalňovače, řízení teploty a dráhy nástroje pro konstrukci obvodů dílu“.

Bude zajímavé sledovat vývoj této kauzy, protože na rozdíl od konkurenta Stratasysu 3D Systems, který se stejným způsobem snaží zabránit obdobným snahám jiných výrobců, technologie FDM je masivně napodobována u drtivé většiny současných levných 3D tiskáren a prakticky stojí za celým rozmachem tohoto odvětví. Výsledek sporu by tak mohl mít teoreticky za následek dopady na mnohé další výrobce 3D tiskáren.

Že se Stratasys (a další) brání zneužívání svých patentů, je pochopitelné. Právě on a další firmy, které položily základy 3D tisku, věnovaly do vývoje těchto technologií miliony dolarů – v případě Stratasysu spolykal výzkum a vývoj jen za loňský rok 33,3 milionu dolarů.

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA