3D tiskárna Factory 2.0 míří za českými a slovenskými profesionály

Sdílejte článek přátelům →

Zajímavou novinkou pražského 3Dexpa 2017 byla průmyslová FFF tiskárna polského výrobce Omni3D. Druhou generaci vícemateriálového modelu Factory s praktickým tiskovým objemem 500 × 500 × 500 milimetrů předváděl v akci tým společnosti Elvira (ABC3D), který se nedávno stal jeho výhradním zástupcem pro Česko i Slovensko.

Více než jednotlivými parametry se profesionální zájemci o FDM/FFF tisk zabývají kvalitou a přesností finálního výtisku. A také cestou, která k němu vede. Právě kvalita povrchu nebo vykreslení tvaru i u složitějších modelů z pokročilých materiálů – spolu se zajímavou cenou – mají být podle dodavatele hlavními taháky modelu Factory 2.0. V posledním období se zástupcům partnerské sítě ABC3D hlásí zájemci o objemný 3D tisk pomocí stále atraktivní a ekonomické technologie FFF. Ředitel společnosti Elvira Jan Šmejcký připomněl, že segment profesionálních tiskáren má velký potenciál i na středoevropském trhu.

Při vývoji druhé generace modelu Factory se konstruktéři soustředili na vyladění tiskové sestavy, řízení zpracování filamentu a uživatelském ovládání (foto: Omni3D)

Uživatele Factory 2.0 potěší, že příprava dvoumateriálového tisku (kompletní kalibrace) proběhne zcela automaticky, bez nutnosti ručního zásahu. Extrudery s tryskami jsou nezávisle zavěšené na kovové konstrukci. Při změně materiálu se tryska posune do aktivní pozice, druhá se zvedne. Automatické vyrovnání desky zajistí přesnou kolmost vůči tryskám. Od první vrstvy se výtisk tiskne přesně v definované vrstvě a není tak třeba žádných přepočítávacích korekcí tiskových vrstev.

Otevřený systém nebrání užití běžně dostupných tiskových strun. Průmyslové materiály Omni3D jsou pak odladěny společně s nastavením profilů pro Simplify3D. Úložiště materiálu se nachází uvnitř tiskárny, pojme i velkokapacitní cívky. Celé vedení filamentů je kapalinou chlazené, včetně tiskové hlavy. Systém dokáže upozornit na nedostatek filamentu, stejně jako na jeho případnou neočekávanou chybu. V takovém případě se tisk pozastaví a je upozorněna obsluha. Pauza nemá vliv na tiskové prostředí.

Factory 2.0 v akci během 3Dexpa 2017

Hlavní ovládací a informační prvky najdou uživatelé na plnobarevném dotykovém displeji. Stavební komora je zpřístupněna pomocí čelních a horních dvířek. Při tiskovém procesu jsou dvířka elektromagneticky uzavřena – jako obrana proti náhodnému otevření, které by mohlo změnit regulovanou teplotu tiskového prostředí a vést ke znehodnocení výtisku.

Z technických parametrů Factory 2.0:

  • velikost tiskové komory: 500 × 500 × 500 mm (jedno- i dvoumateriálový tisk; komora uzavřená, vyhřívaná)
  • extrudery: 2× extruder, 2× tryska (standardně 0,4 mm)
  • teplota trysky: až 360 °C
  • výška vrstvy: typicky 140 až 300 μm
  • tisková podložka: skleněná broušená s optimalizovaným vyhříváním
  • kalibrace podložky: plně automatická, s přesným vyrovnáním kolmosti tiskové plochy
  • materiály: PC-ABS-47, ABS-42, ASA-39, PET-G-32, PET-G-32ESD, HIPS-20 (lze použít i neoriginální struny)
  • software: součástí dodávky je Simplify3D, jinak volitelně
  • připojení: SD karta (budoucí upgrade slibuje WiFi a LAN)
  • rozměry a hmotnost tiskárny: 1070 × 770 × 1200 mm, 150 kg

Představení Factory 2.0 z dílny Omni3D (anglicky):

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA