Zortrax M200: Spolehlivý a přesný dříč (pokračování recenze)

Na začátku stála v roce 2013 úspěšná kampaň na komunitním Kickstarteru, která přilákala drobné investory i pozornost odborné veřejnosti. Na konci je tiskárna s velmi kvalitním a spolehlivým tiskem, která si získala renomé po celém světě a dodnes přináší polskému výrobci velmi zajímavé výdělky. Jak si poradila s nástrahami našich testovacích modelů? Na závěr budeme hodně chválit, ale cestou se nevyhneme ani pihám na kráse.

Kapitoly:

  1. Konstrukce a parametry tiskárny, podložka a práce se špachtlí
  2. Připojení, umístění, příprava a tisk modelů, kvalita tisku, hodnocení

Síť si nechte pro pavouky

Současným trendem stolního tisku je bezpochyby možnost připojit tiskárnu k síti, ideálně i bezdrátově. Ať už přes síťové rozhraní zabudované přímo v tiskárně, nebo třeba pomocí malého externího zařízení s platformou OctoPrint, které si i středně poučený kutil snadno postaví z minipočítače RaspberryPi s malou kamerkou (vše cca do dvou tisíc korun) a zapojí do USB portu. Snadno tak do tiskárny přenesete nachystaný model, na dálku zkontrolujete postup tisku – a máte-li kamerku, vidíte, co se pod tryskou právě odehrává. Na tohle všechno u M200 zapomeňte a nachystejte si čtečku SD karet. Tisknete-li v jiné místnosti, než máte počítač – což bychom vám už s ohledem na odér taveného plastu doporučovali – trochu se naběháte. Nebo zkrátka koupíte více (dnes velmi dostupných) paměťových karet a budete hrát datový mariáš.

V prostředí aplikace Z-Suite, která je modelu M200 připravena na míru, rozhodně nezabloudíte; základní znalost principů 3D tisku a angličtina se však budou hodit

V prostředí aplikace Z-Suite, která je tiskárně Zortrax M200 připravena na míru, rozhodně nezabloudíte; základní znalost principů 3D tisku a angličtina se však budou hodit

Příprava modelů a bezstarostný tisk

Modely k tisku ve formátech STL, OBJ, DXF vám pomůže nachystat přímočará aplikace Z-Suite. Potěší všechny běžné uživatele, kterým nabídne příjemné, nekomplikované prostředí a snadno dosažitelné základní funkce. Ani jednou jsme se zde nesetkali s problémem, vygenerovaný kód pro tiskárnu byl spolehlivý na první dobrou. Pokročilé uživatele, kteří si rádi hrají s expertními nastaveními, nebo alespoň s teplotami, nepotěšíme. I zde je vše podřízeno spolehlivosti, dny a týdny testování už si za vás užili konstruktéři. Vyberte si použitý materiál, zvolte kvalitu tisku, rozmístěte modely – a o ostatní se starat nemusíte.

Největším potěšením je sledovat Zortrax M200, když se konečně zakousne do tisku. Relativně tichý a přesný mechanický chod ruší jen ventilátor, který si musí rychle poradit s vysokou teplotou extrudovaného plastu. Tiskárna neprodukuje příliš vibrací, takže se nemusíte bát, že vám z pracovního stolu odpochoduje vše ostatní.

Věrný sluha, ale obtížný společník?

Díky vstřícnosti půjčitele jsme měli možnost vyzkoušet tisk s originálním Z-ABS přímo od Zortraxu ve více barvách. Používaná teplota je u ABS při tisku vyšší, než u jiných tiskáren, čemuž také odpovídá použití výhradně originálních strun výrobce. I zde je to něco za něco: připlatíte si za originál, na který se ale můžete spolehnout. Jste nicméně odkázaní pouze na výběr materiálů a barev od výrobce. Že máte rádi PLA, které nabídne trochu jiné fyzikální vlastnosti, nižší teploty při zpracování a při tisku tolik nesmrdí? Máte smůlu. Až ale uvidíte kvalitní výtisky z originálního ABS (či dalších aktuálně podporovaných materiálů), možná si na PLA ani nevzpomenete.

Tip: Pokud uvažujete o nákupu otevřené tiskárny bez filtrů velmi jemných částic a zápachu, je dobré připomenout, že budete potřebovat velmi dobře větranou místnost. U plastů tavených při vysoké teplotě, kam patří i ABS, to platí dvojnásob. Rozhodně nepočítejte s tím, že s pracující tiskárnou dlouhodobě vydržíte pospolu v malé kanceláři. Nemá cenu riskovat nervy ani zdraví, věnujte jí vlastní prostor.

Tisk, který umí nadchnout

Ze všeho nejdůležitějším parametrem při výběru 3D tiskárny je výsledná kvalita tisku. A zde můžeme Zortrax M200 V4 pochválit před nastoupenou jednotkou. Vytištěné modely s vrstvou 0,09 milimetru jsou totiž velmi detailní a povrchy (s ohledem na použitou technologii) hladké a jednolité. Podle velikosti a zaměření modelů si můžete zvolit ze standardních vrstev tloušťky 0,09; 0,14; 0,19; 0,29 či 0,39 milimetru. Vrstva ovlivňuje spotřebu materiálu – a zejména celkový čas tisku.

Rozdíl mezi vrstvou 0,19 mm (vlevo) a 0,09 mm (vpravo) je patrný na pohled i dotek

Rozdíl mezi vrstvou 0,19 mm (vlevo) a 0,09 mm (vpravo) je patrný na pohled i dotek; máte-li dostatek času a materiálu, můžeme nejvyšší kvalitu na menší modely jen a pouze doporučit (model: Maker Fair Robot od Make)

Tiskárna nemá problém s rozměrovou věrností výtisků ani s vyteklými nebo jinak deformovanými přesahy, což je velká bolístka řady stolních konkurentů. I povrch vynášený bez podpor pod úhlem 70 stupňů má pravidelný tvar bez zásadních vad. Při úhlu 60 stupňů pak u spodního povrchu prakticky nenajdete rozdíl oproti svislé ploše. Mnohé konkurenční tiskárny přitom potřebují podpory u menších úhlů. Ani Zortrax ale není bezchybný. Rezervy jsme našli u delších vodorovných přemostění, souběžného tisku více tenkých, zužujících se objektů či u drobných deformací povrchu od rezonancí u dutého, velmi vysokého modelu. Testovali jsme nicméně na modelech, které jsou přímo určeny k možnému selhání tisku a na samé výborné si s nimi neporadí žádná běžná FDM/FFF tiskárna.

Kromě celkového dojmu nadchla také přesnost při dodržení dutin a odstupů. I složitý model robůtka s mnoha klouby, tištěný v jediném kroku (tedy bez následného sestavování samostatných dílů), je plně funkční. A když už jsme měli k dispozici Z-ABS v barvě slonové kosti, nedalo nám to nevytisknout (alespoň velmi zmenšenou) lidskou lebku. I zde byla kvalita výtisku velmi potěšující, včetně titěrných detailů, jako jsou mezery mezi kořeny zubů na lidské čelisti. Naši pochvalu za kvalitu tisku nakonec může podtrhnout i tradiční umístění Zortraxu mezi nejlepšími v nezávislém žebříčku kvality tisku široké komunity portálu 3Dhubs.

Zmenšený model lidské lebky překvapil věrností i detaily (model: Human Skull od Curriculum)

Zmenšený model lidské lebky (složený ze tří dílů) překvapil věrností i detaily (model: Human Skull od Curriculum)

Hodnocení redakce

Jistota, s jakou si tato stolní 3D tiskárna poradila s drtivou většinou předložených testovacích modelů, mile překvapila. Tu a tam sice Zortraxu M200 něco schází, třeba pohodlné připojení k síti s kontrolou tisku na dálku, ale to hlavní – kvalitní a spolehlivý tisk – ji rozhodně zdobí. Patří mezi současnou špičku ve své kategorii a nebojíme se ji doporučit ani do produkčního prostředí.

+ Vysoká spolehlivost i přesnost tisku

+ Kultivovaný a tichý chod

+ Přímočarý software pro přípravu tisku

+ Dostatek prostoru pro tisk větších modelů

+ Spolehlivé přichycení modelů k podložce

Nepřipojíte ji k síti

U odebírání modelů špachtličkou se občas zapotíte

Není vhodná do kancelářské místnosti, kde současně pracujete

Vyžaduje pouze originální materiál, nenabízí PLA

Sdílejte tento článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *