STROJIRENSTVI.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Zkuste uhádnout, z kolika dílů byla vyrobena velká 3D tištěná socha od Adama Krhánka

Sdílejte tento článek na Twitteru
13. 6. 2017, napsal | 2 komentáře

MCAE Systems se věnují 3D technologiím více než dvě desetiletí, dlouhodobě zde podporují také vznik uměleckých děl. Umělecký sochař – nebo jak sám rád říká kybersochař – Adam Krhánek navrhl a vyrobil zajímavou sochu Eternity (Věčnost) s využitím stolních 3D tiskáren MakerBot. Příležitost prohlédnout si dílo zblízka budete mít při návštěvě Cargo Gallery v Praze na Náplavce, kde bude vystaveno od 14. června do 14. srpna 2017.

Adam Krhánek, známý třeba i díky pomníku hasičů ve zrekonstruované budově OC Letmo v Brně, se nechal inspirovat polským malířem, grafikem, výtvarníkem i architektem Zdzislawem Beksinskim, tvůrcem monumentálních obrazů v barokním a gotickém duchu. Prvotní Krhánkův nápad se zrodil v podobě klasických papírových skic. Dalším krokem bylo nasnímání dvou modelek 3D skenerem a získání digitálních dat, která sloužila jako základ pro Krhánkovo autorské ztvárnění sochy: přemodelování naskenovaných dat v organických editorech a softwaru FreeForm. Digitální model sochy byl na světě.

Socha Eternity vznikla po částech metodou FDM 3D tisku z termoplastů (foto: Kristýna Krejčířová)

Virtuální dílo získalo hmatatelnou podobu prostřednictvím 3D tisku na několika stolních tiskárnách značky MakerBot v rámci Inovačního centra. To nabízí centrální správu všech 3D tiskáren po síti a násobí tak dostupnou tiskovou kapacitu. Umožňuje tisknout stejný díl či prototyp na všech tiskárnách, nebo naopak – jako v případě sochy Eternity – rozložit tiskovou úlohu do mnoha dílčích tisků, které probíhaly jednotlivě v rámci celého Inovačního centra. Jen 3D tisk sochy Eternity zabral tři týdny. Jednotlivé díly bylo potřeba slepit, zatmelit, upravit povrch. Následně byla nanesena patina a lak. Výsledná socha měří 1 × 1,8 × 2,2 metru (šířka × výška × délka) a je prezentována jako největší socha v Evropě vytištěná metodou FDM.

Vyhrajte dílo od Adama Krhánka za správný odhad

Z kolika tištěných dílů se socha Eternity skládá? Dokážete-li to odhadnout a budete-li nejblíže skutečnému počtu, získáte 3D tištěnou sochu z tvorby sochaře Adama Krhánka. Své tipy můžete do 25. června 2017 poslat přímo na e-mail marketing(zavinac)mcae.cz.

Malá nápověda: Velikost komory pro tisk jednoho dílu na 3D tiskárně MakerBot Replicator 5th Gen je 252 × 199 × 150 milimetrů.

Adam Krhánek před svým dílem (foto: Kristýna Krejčířová)

(Zdroje: MCAE Systems, archiv redakce)

Komentáře k tomuto článku

  1. Dominka napsal:

    Čím dál úžasnější věci se dělají.

  2. Lenka napsal:

    Určitě to nejdříve naskenovaly a pak vyrobili. Slyšela jsem, že 3D skenry a tiskárny jsou bomba :)

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

You must be Jste přihlášen(a) to post comment.