Vytiskněte si sami: 8 různorodých modelů pro stolní 3D tisk

Sdílejte článek přátelům →

Máte-li doma či v dosahu běžnou 3D tiskárnu s technologií FDM/FFF, trochu zručnosti a trpělivosti, nechte se inspirovat několika zajímavými modely. Některé navíc mohou udělat radost i coby drobné dárky.

Geodetické kopule

Geometricky zajímavý objekt nachází uplatnění v nespočtu variant v architektuře i umění. Jeho model si můžete snadno vyrobit sami – s pomocí vytištěných pěti- a šestiramenných spojek a obyčejných kuchyňských špejlí. Více »

Geodetická kopule z vytištěných spojek a špejlí (autor modelu: piuLAB, výtisk a foto: Tomáš Vít)
Geodetická kopule z vytištěných spojek a špejlí (autor modelu: piuLAB, výtisk a foto: Tomáš Vít)

Hodiny s funkčním mechanickým strojkem

Nádherný model, který TheGoofy navrhnul v aplikaci Fusion 360 a vytiskl na tiskárně Ultimaker 2, ukazuje možnosti dnešních stolních FFF/FDM tiskáren. A protože 3D modely autor zveřejnil pod volnou licencí Creative Commons, můžete si hodiny s trochou trpělivosti vytisknout a sestavit sami. Více »

 

Stavitelná figurka opičáka

Ne úplně nejsnazší model na 3D tisk i sestavení, zato docela krasavec. Díky kloubům můžete figurku naaranžovat do nespočtu póz. Při tisku se neobejdete bez podpor ani dobře zkalibrované tiskárny. Více »

Oslavte rok opice se zajímavým modelem (autor modelu: amaochan, výtisk a foto: Tomáš Vít)
Oslavte rok opice se zajímavým modelem (autor modelu: amaochan, výtisk a foto: Tomáš Vít)

Modulární boxíky na vše malé, co se vám toulá po stole

Tenkostěnné krabičky 40 × 40 × 40 mm se hodí jako testovací modely pro ladění přilnavosti první vrstvy materiálu k různým typům podložek. Pokud prvních pár vrstev sedne, jak má, nechejte rovnou dotisknout celou krabičku. Až jich budete mít několik, stačí malé spojky – a máte praktický zásobník na drobnosti. Více »

Jednotlivé boxíky pomohou udržet pořádek na stole (model, výtisk a foto: Tomáš Vít)
Malé boxíky pomáhají udržet pořádek na stole (model, výtisk a foto: Tomáš Vít)

Přepravka na nožičkách

Dalším pomocníkem pro udržení pořádku na stole, který může posloužit i jako vtipný dárek, je tahle přepravka tištěná najednou i s nožičkami. Vrchní díl (ideálně v inverzní barvě) je samostatný. Více »

Tahle přepravka vám sice sama pro pivo nedojde, ale na drobnosti je jako dělaná (autor modelu: Denovator, výtisk a foto: Tomáš Vít)
Tahle přepravka vám sice pro pivo či limonádu sama do samoobsluhy nedojde, ale na drobnosti je jako dělaná (autor modelu: Denovator, výtisk a foto: Tomáš Vít)

Římské koloseum

Model známé historické stavby překvapí svou detailností, a to i při tisku ve zmenšeném provedení (na obrázku). Současně je testem dobrého nastavení vaší 3D tiskárny, zejména (ne)žádoucího spouštění termoplastu z trysky. Více »

Místo, na kterém se kdysi konaly ty nejvelkolepější hry pro zhýčkané Římany, si můžete připomenout s povedeným modelem arény (autor modelu: CausalJoemama7, výtisk a foto: Tomáš Vít)
Místo, na kterém se kdysi konaly ty nejvelkolepější hry pro zhýčkané Římany, si můžete připomenout s povedeným modelem arény (autor modelu: CausalJoemama7, výtisk a foto: Tomáš Vít)

Turistické kolo

Miniatura sestavená z jednotlivých vytištěných plochých dílků. Můžete ji věnovat také jako dárek, kdy si jednotlivé části vylomí adresát z nosného rámečku sám. Více »

Z plochých dílků, které vytisknete na půdorysu velikosti kreditní karty, poskládáte miniaturní kolo (autor modelu: CyberCyclist, výtisk a foto: Tomáš Vít)
Z plochých dílků, které vytisknete na půdorysu velikosti kreditní karty, poskládáte miniaturní kolo (autor modelu: CyberCyclist, výtisk a foto: Tomáš Vít)

Tanky a vojenská vozidla z let 1944–5 (1 : 200)

Milovníky vojenské techniky jistě potěší neustále rozšiřovaná sbírka modelů, které jsou přizpůsobeny pro stolní tiskárny. Většinou se tisknou v poloze nastojato (zády na podložku), neobejdete se bez platformy pro zlepšení přilnavosti a podpor. Více »

Miniaturní tanky patří mezi náročnější výtisky, ale ty z obrázku zvládla běžná stavebnice 3D tiskárny s tryskou průměru 0,4 milimetru (autor modelu: m_bergman, výtisk a foto: Tomáš Vít)
Miniaturní tanky patří mezi výtisky náročnější na přípravu, ale ty z obrázku zvládla stavebnice 3D tiskárny Printrbot Simple Metal s tryskou E3D V6 o běžném průměru 0,4 milimetru (autor modelu: m_bergman, výtisk a foto: Tomáš Vít)

Nezapomeňte se pochlubit se svými výtvory!

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA