To nejlepší z frankfurtské výstavy Formnext 2015

Sdílejte článek přátelům →

V místě a termínu, které dříve jednoznačně patřily veletrhu EuroMold, se letos usadila zcela nová událost Formnext, věnovaná především průmyslovému 3D tisku a souvisejícím technologiím.

[Článek je ochutnávkou právě vycházejícího časopisu Konstruktér 4/2015, který se pravidelně věnuje také aditivní výrobě.]

Pro výrobce a prodejce 3D tiskáren nastalo dilema, zda následovat EuroMold, jenž se odstěhoval do Düsseldorfu, anebo setrvat ve Frankfurtu nad Mohanem a risknout první ročník dosud nevyzkoušené akce. Ať už byl důvod jakýkoliv, Formnext v očích vystavovatelů vyhrál na celé čáře a byť při svojí premiéře zabral „jen“ jednu veletržní halu, nabídl velmi vydařenou událost, kterou si nenechal ujít takřka nikdo, kdo na trhu profesionální aditivní výroby něco znamená.

Hans Lager, generální ředitel německého EOSu, v zahajovací řeči doprovodné konference uvedl, že trh aditivní výroby teprve začíná růst
Hans Lager, generální ředitel německého EOSu, v zahajovací řeči doprovodné konference uvedl, že trh aditivní výroby teprve začíná růst
Podpůrná struktura letadlového křídla z laserové tiskárny v expozici FIT Production
Podpůrná struktura letadlového křídla z laserové tiskárny v expozici FIT Production

Pokud by měl být tento veletrh zároveň zprávou o stavu celého odvětví, znamenalo by to radikální ústup levných osobních 3D tiskáren, jejichž změť ještě vloni a zejména předloni okupovala podstatnou část plochy podobných výstav. Není překvapením, že mnohými předpovídaná „bublina“ kolem osobních 3D tiskáren splaskla, naštěstí bez dramatických efektů, jež provázely rupnutí té internetové před patnácti lety. Pokud jste malé stolní 3D tiskárny na Formnextu potkali, byly již prezentovány nikoliv jako stroje určené do domácností, nýbrž čistě jako pomůcky pro konstruktéry a designéry. Prezentované modely z této kategorie by se daly spočítat na prstech jedné ruky, přičemž nejviditelnější byl opět MakerBot, jen ve zcela novém kontextu jako jednotka z tzv. inovačních center, v nichž jsou tyto relativně levné 3D tiskárny propojovány do klastru napojeného na síťovou tiskovou aplikaci. Jediná značka osobních 3D tiskáren, která si troufla na svůj vlastní velký stánek, pak byl suverénní polský Zortrax, jenž si zatím zvládl vydobýt pověst jedné z nejoblíbenějších cenově dostupných 3D tiskáren na trhu.

Výsledek důkladné topologické optimalizace kovového dílu vedl k jeho maximálnímu odlehčení při zachování požadované pevnosti (expozice EOS)
Výsledek důkladné topologické optimalizace kovového dílu vedl k jeho maximálnímu odlehčení při zachování požadované pevnosti (expozice EOS)
Komplikovaný šperk vyrobený na LMF stroji MySint 100 (expozice Sisma)
Komplikovaný šperk vyrobený na LMF stroji MySint 100 (expozice Sisma)

Z velikosti jednotlivých expozic ostatně vyplynul zajímavý postřeh, odrážející vůli firem investovat do propagace. Zatímco Stratasys zastavěnou plochou i umístěním svého velestánku jednoznačně kraloval, jeho největší rival 3D Systems se krčil v nezvykle drobné výstavce. Oběma těmto lídrům přitom v porovnání s loňskem meziročně klesají tržby a vzácně se shodují, že další vývoj je jen obtížně predikovatelný. Ve 3D Systems situace došla tak daleko, že koncem října odstoupil její dlouholetý šéf Avi Reichental. Na druhou stranu se letos ve Frankfurtu do výše mnoha metrů tyčily hrdé expozice firem SLM Solutions a EOS, patřící vedle Stratasysu k těm nejhonosnějším. Oba zmínění němečtí výrobci se soustředí na aditivní výrobu z prášků s důrazem na kov.

Stroje pro laserové sintrování se již vyrábí v Číně i Japonsku (expozice Matsuura)
Stroje pro laserové sintrování se již vyrábí v Číně i Japonsku (expozice Matsuura)
Selektivní sintrování plastového prášku ukázal Ricoh na stroji AM S5500P
Selektivní sintrování plastového prášku ukázal Ricoh na stroji AM S5500P

3D tisk kovových produktů byl jednoznačně hlavním tématem veletrhu Formnext 2015 a svoje novinky v této kategorii zařízení představila většina klíčových hráčů. Již zmíněný EOS ukázal kompaktní stroj M100, proti němu u SLM Solutions to bylo zařízení z opačného spektra, SLM500HL se čtyřmi lasery, v současnosti údajně nejrychlejší SLM systém na světě. Firma Concept Laser, jejíž stroje taktéž produkují kovové výrobky spékané laserem, představila komplex celé továrny s plně automatizovanou aditivní výrobou. Svého nápadu si cení natolik, že na svojí expozici dokonce zakázala fotit. Naopak britský Renishaw využil Formnext k odtajnění svého „projektu EVO“, z nějž se vyklubal výrobní systém RenAM 500M, optimalizovaný pro sériovou výrobu kovových dílů.

Na míru tištěné packy průmyslového chapadla z polyamidu jsou dílem společnosti Materialise
Na míru tištěné packy průmyslového chapadla z polyamidu jsou dílem společnosti Materialise
Jedna z nejvyspělejších stolních SLA tiskáren – Form 2 od Formlabs
Jedna z nejvyspělejších stolních SLA tiskáren – Form 2 od Formlabs

Podstatně méně byly zastoupeny 3D tiskárny využívající technologie SLA a DLP. Ve srovnání s loňským Euromoldem, který nabídl takových zařízení přehršel (zejména původem z Číny), zde panovaly profesionální stroje v čele se značkami EnvisionTEC a Prodways.

Koncept plně automatizované továrny pro aditivní výrobu od společnosti Concept Laser zatím sice existuje jen ve vizualizacích, ale promyšlen je do nejmenších detailů
Koncept plně automatizované továrny pro aditivní výrobu od společnosti Concept Laser zatím sice existuje jen ve vizualizacích, ale promyšlen je do nejmenších detailů
Barevný výrobek kompletně zpracovaný pouze 3D tiskárnou Stratasys
Barevný výrobek kompletně zpracovaný pouze 3D tiskárnou Stratasys
Jeden z prvních zveřejněných výtisků technologií Multi Jet Fusion od HP
Jeden z prvních zveřejněných výtisků technologií Multi Jet Fusion od HP

Noví silní hráči vstupují do ringu

Velké pozornosti se na veletrhu Formnext těšily firmy, které jsou v odvětví aditivní výroby nováčky, přičemž se zároveň jedná o zavedené strojírenské či technologické podniky. Tak třeba HP se ve svém skromném stánečku pochlubila zatím pouze výtisky barevné práškové 3D tiskárny, kterou vyvíjí, ovšem Ricoh na svojí rozlehlé expozici prezentoval hned několik hotových 3D tiskáren včetně velkého SLS stroje AM S5500P. Doslova davy zájemců se pak kontinuálně proplétaly stánkem firmy Trumpf, známé značky strojírenské techniky, zejména pak v oblasti laserového řezání, spojování a obrábění. Hlavní předměty zájmu zde byly dva – LMF systém TruPrint 1000, který svařuje kovový prášek technologií označovanou jako „laser metal fusion“, vyvinutý ve spolupráci se společností Sisma a vedle něj hybridní zařízení TruLaser Cell pro laserové navařování prvků na existující kovové díly.

Technologie PolyJet se dočkala materiálu rozpustných podpor (expozice Objet)
Technologie PolyJet se dočkala materiálu rozpustných podpor (expozice Objet)
Pneumatická nitrosrdeční pumpa Lithoz z vysokopevnostní keramiky
Pneumatická nitrosrdeční pumpa Lithoz z vysokopevnostní keramiky

Na veletrhu Formnext 2015 vyfotil Jan Homola

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA