V čem modelovat vlastní objekty pro 3D tisk? (pokračování)

Sdílejte článek přátelům →

Dříve či později vám přestanou stačit modely stažené z internetu a budete si chtít vytisknout vlastní, unikátní objekt. Nastal čas naučit se modelovat v některé z 3D aplikací. Které jsou i pro nováčky přívětivé? A můžete je používat i bezplatně?

Kapitoly:

1. SketchUp, Tinkercad, Vectary, 3D Builder, Malování 3D

2. Fusion 360, Onshape, Blender, OpenSCAD


 

Potřebujete-li víc funkcí

Dva vybrané zástupce profesionálních CAD aplikací, se kterými už můžete pohodlně modelovat i složité mechanické sestavy, a zároveň máte jistotu, že díky historii modelu snadno dodatečně a bez ztráty věrnosti upravíte prostorový model, spojuje jedna důležitá vlastnost: využívají takřka neomezených výpočetních možností cloudového prostředí. Výpočetně náročné operace se tak odehrávají mimo váš počítač, takže nepotřebujete výkon profesionální pracovní stanice.

Fusion 360 kombinuje nejen počítačem podporované navrhování (CAD), ale také obrábění (CAM), konstrukční analýzy (CAE), vizualizace či týmovou spolupráci. Aplikace těží z více jak třicetiletých zkušeností Autodesku v oblasti návrhového softwaru i bohaté zásoby výukových lekcí (v angličtině). Do navrhování přinesla svěží vítr nejen svou univerzálností, ale třeba také využitím výpočtů v cloudu. Co je nejlepší, že tento profesionální nástroj je prostřednictvím speciální licence bezplatně dostupný i kutilům, inovátorů a nadšencům, kteří v rámci svého podnikání nepřekročí obrat 100 tisíc dolarů ročně. Z aplikace můžete přímo exportovat do formátu STL pro 3D tisk.

Díky bezplatné verzi se z aplikace Fusion 360 stal velmi oblíbený nástroj inovátorů, 3D tiskařů i menších týmů

Onshape vzbudil velký rozruch hned z několika důvodů: Jednak jde o dílo zkušených vývojářů, kteří kdysi pracovali na úspěšném SolidWorksu a chtěli přijít s úplně novým přístupem, jednak je jejich výtvor plně cloudovou aplikací. K jejímu používání nepotřebujete nic instalovat, protože běží přímo v okně prohlížeče. Ač jde o relativně mladou aplikaci, už nyní disponuje řadou profesionálních modelovacích nástrojů – a další rychle přibývají. Nechybí ani názorné výukové lekce (anglicky) a také zde si budete moci užít exportu přímo do STL.

Onshape byl první profesionální CAD aplikací, která běžela přímo v okně prohlížeče (obr.: Onshape)

Tip: Naučte se modelovat pro 3D tisk jako profesionálové – v profesionálních CAD aplikacích – s návody a tipy od kolegů z časopisu Konstruktér.

 

Nenechte se svazovat

Blender je zřejmě funkčně nejvybavenějším 3D modelářem, který je vyvíjen pod licencí open source – a je tak všem uživatelům na platformách Windows, macOS či Linux dostupný zdarma. Na své si zde přijdou zejména umělečtěji zaměření modeláři, kteří se nechtějí omezovat technickým přístupem, ale naopak ocení volné modelování a sochání v prostoru, včetně přípravy textur a pokročilých vizualizací s propracovaným osvětlením scény. Ač primárně není zaměřen pro tvorbu povrchově uzavřených modelů pro aditivní výrobu (3D tisk), mnozí pokročilí uživatelé na něj nedají dopustit ani v tomto ohledu – obzvlášť, pokud již mají zkušenosti s tvorbou digitálního obsahu a 3D tisk je pro ně spíše doplňkem.

Blender je mistrem v tvorbě digitálního obsahu – od modelování po tvorbu vizualizací a animovaných filmečků (obr.: Blender)

OpenSCAD je otevřenou variantou 3D CAD modeláře pro Windows, Linux i Mac OS X, který jde na věc úplně jinak. Tvorba a zobrazení modelu není postaveno na interakci uživatele s tělesy a jejich úpravami v rámci virtuálního 3D prostoru, ale na základě matematického popisu obsaženého ve skriptu. Tento přístup sice není zcela intuitivní, ale přináší jiné výhody – například přesnou a okamžitě upravitelnou definici objektů, které lze interaktivně přizpůsobovat změnou parametrů i dodatečně. Je pak relativně snadné nechat uživatele upravovat pouze základní parametry ve webovém prohlížeči, přičemž 3D model se okamžitě přizpůsobuje, aniž by musel být editován v klasické aplikaci pro 3D modelování. Jak takové přizpůsobování modelů funguje, si můžete vyzkoušet on-line třeba na portálu Thingiverse.

OpenSCAD je CAD aplikací pro programátory; modely vznikají až na základě matematického popisu (obr.: OpenSCAD)

Tip: Jak rychle opravit poškozený model pro 3D tisk ve formátu STL? Podívejte se na návod krok za krokem.

 

Tento náš přehled užitečných aplikací najdete také v květnovém čísle časopisu Computer.

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA