Tip: Jak vyrobit zábavné pohyblivé figurky pro děti

Sdílejte článek přátelům →

Aplikace Tinkerplay od Autodesku je doslova líhní stavitelných 3D postaviček – od robotů přes elfy, ještěry nebo kraby až po rytíře a strašidelné kostlivce, kteří se budou zanedlouho hodit na dušičkové večery. Stáhnout si ji můžete bezplatně pro Windows (včetně Windows Phone), Android i iOS. Kromě zábavy při navrhování nabízí také snadný export pro 3D tisk, se kterým si poradí běžné stolní tiskárny na tavený plast.

První rovinou je samotné prostředí aplikace, ve kterém se děti (a jejich hraví rodiče) vyřádí už při sestavování postaviček z velké sady předem připravených částí. Nemusí se vůbec držet připravených vzorů – fantazii se meze nekladou a zábavných kombinací je obrovské množství. Jednotlivé části lze navíc obarvit, opatřit povrchovou texturou, v kloubech rozpohybovat nebo doplnit pozadím. Lze je později také roztřídit a vytisknout z různě barevného materiálu.

Postavičku si můžete navrhnout z nepřeberného množství dílů a jejich kombinací (obrázek: Autodesk)
Postavičku si můžete navrhnout z nepřeberného množství dílů a jejich kombinací (obrázek: Autodesk)

Samotné sestavování virtuálních postaviček však není tou největší zábavou. Hotovou sestavu aplikace umožňuje nejen odeslat k zakázkovému 3D tisku, ale také stáhnout ve formátu STL pro snadný tisk na jakékoli běžné FFF/FDM tiskárně.

Jednotlivé díly se automaticky rozdělí podle barev a lze je exportovat ve formátu STL (obrázek: Autodesk)
Jednotlivé díly se automaticky rozdělí podle barev a lze je exportovat ve formátu STL (obrázek: Autodesk)

Před exportem si lze zvolit měřítko dílů i velikost tiskové plochy, vše lze ale doladit později – ve vaší vlastní oblíbené aplikaci pro přípravu tisku. Systém kloubů je velmi jednoduchý a funguje bez problémů, předpokladem je však zkalibrovaná tiskárna dodržující geometrické proporce v jednotlivých osách. Po vytištění více postaviček navíc můžete díly vzájemně kombinovat, takže dětem zábava vydrží opravdu nadlouho.

https://youtu.be/C6qkjZWoKBE

Nezapomeňte se pochlubit vlastními výtvory! Vykopávám kostlivcem za naši redakci.

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA