Tip: 6 šikovných aplikací, se kterými můžete bezplatně vytvářet modely pro 3D tisk

Sdílejte článek přátelům →

Od uživatelů, které už nebaví pouze tisknout cizí modely, často dostáváme otázku, jaký program si mají vybrat pro 3D modelování s ohledem na 3D tisk. Vždy závisí na šikovnosti, zkušenostech s CAD systémy (aplikace pro počítačem podporované navrhování) i na zamýšlené složitosti výsledných modelů – či rovnou mechanických sestav. Připravili jsme pro vás přehled tří dvojic aplikací pro různě zaměřené uživatele, které můžete pro osobní potřebu dlouhodobě a zcela legálně používat i bez placení.

CAD pro začínající

Počet aplikací, které se cílí na uživatele bez technické průpravy a předchozích zkušeností s modelováním ve virtuálním trojrozměrném prostoru, se rychle rozšiřuje. I začátečníkům či starším dětem vkládají do rukou potřebné nástroje nejen pro modelování jednoduchých objemových těles, ale i složitějších tvarů. Obě námi vybrané aplikace jsou bezplatné pro nekomerční využití.

SketchUp je ideálním nástrojem pro začínající uživatele. Díky velmi intuitivnímu rozhraní i snadnému přístupu k modelování těles se v něm rychle zorientujete a první 3D modely budete schopni vymodelovat už po několika minutách výuky. Aplikaci si kromě modelářů-začátečníků oblíbili i mnozí zkušení uživatelé, zejména architekti, kteří v ní vytvářejí často složité stavby a interiéry. U projektů, kde chcete modely efektivněji upravovat či připravovat mechanické sestavy, už bohužel SketchUp ztrácí dech, ale na tuto hranici začátečníci nemusejí narazit. Velmi zajímavá je knihovna doplňků a 3D modelů 3D Warehouse, které připravili sami uživatelé. Pro děti, kutily a nadšence je k dispozici bezplatná licence SketchUp Make pro Windows či Mac.

Tvorba jednodušších 3D modelů je ve SketchUpu otázkou okamžiku (obr.: SketchUp)
Tvorba jednodušších 3D modelů je ve SketchUpu otázkou okamžiku (obr.: SketchUp)

123D Design je bezplatným, jednoduchým, ale přitom velmi praktickým nástrojem pro začínající 3D modeláře, který už myslí i na 3D tisk. Patří do skupiny populárních aplikací Autodesk 123D, se kterými můžete nejen připravovat 3D modely či třeba elektronické obvody, ale také vytvářet modely z fotografií, sochat je na tabletu či sestavovat zajímavé polohovatelné postavičky pro děti. Aplikace je dostupná jak na PC, tak na počítačích Mac a tabletech iPad.

Šikovný 123D Design je součástí balíčku aplikací 123D, které by měl prozkoumat každý začínající 3D tiskař (obr.: Autodesk)
Šikovný 123D Design je součástí balíčku aplikací 123D, které by měl prozkoumat každý začínající 3D tiskař (obr.: Autodesk)

Potřebujete-li víc užitečných funkcí

Dva vybrané zástupce profesionálních CAD aplikací, se kterými už můžete pohodlně modelovat i složité mechanické sestavy a zároveň máte jistotu, že díky historii modelu budete moci dodatečně a bez ztráty věrnosti upravovat prostorový model, spojuje jedna důležitá vlastnost: využívají takřka neomezených výpočetních možností cloudového prostředí. Výpočetně náročné operace se tak odehrávají mimo váš počítač, takže nepotřebujete výkon profesionální pracovní stanice.

Fusion 360 kombinuje nejen počítačem podporované navrhování (CAD), ale také obrábění (CAM), konstrukční analýzy (CAE) a týmovou spolupráci. Aplikace těží z více jak třicetiletých zkušeností Autodesku v oblasti návrhového softwaru i bohaté zásoby výukových lekcí (v angličtině), do navrhování přinesla svěží vítr nejen svou univerzálností, ale třeba také využitím výpočtů v cloudu. Co je nejlepší, že tento profesionální nástroj je prostřednictvím speciální licence Startup bezplatně dostupný i kutilům, inovátorů a nadšencům, kteří v rámci svého podnikání nepřekročí obrat 100 tisíc dolarů ročně. Z aplikace můžete přímo exportovat do formátu STL pro 3D tisk.

Fusion 360 nadchne mj. pokročilými možnostmi úprav při modelování v prostoru (obr.: Autodesk)
Fusion 360 nadchne mj. pokročilými možnostmi úprav při modelování v prostoru (obr.: Autodesk)

OnShape vzbudil velký rozruch v minulém roce hned z několika důvodů: Jednak jde o dílo zkušených vývojářů, kteří kdysi pracovali na úspěšném SolidWorksu a nyní chtěli přijít s úplně novým přístupem a od počátku vybudovanou CAD aplikací, jednak je jejich výtvor plně cloudovou aplikací. K jejímu používání tak nepotřebujete nic instalovat, protože běží přímo v okně prohlížeče a všechny potřebné výpočty probíhají ve vzdáleném cloudovém prostředí. Ač jde o mladou aplikaci, už nyní disponuje řadou profesionálních modelovacích nástrojů – a další rychle přibývají. Nechybí ani názorné výukové lekce (anglicky) a také zde si budete moci užít exportu přímo do STL. Bezplatná verze by nadšence ani kutily neměly nijak podstatně limitovat.

OnShape je první profesionální CAD aplikací, která běží přímo v okně vašeho prohlížeče (obr.: OnShape)
OnShape je první profesionální CAD aplikací, která běží přímo v okně vašeho prohlížeče (obr.: OnShape)

Nenechte se svazovat

Následující dvojice je určena pokročilejším uživatelům, kteří chtějí k 3D modelování přistupovat jinak, než je běžné u technicky orientovaného konstruování.

Blender je zřejmě funkčně nejvybavenějším 3D modelářem, který je vyvíjen pod licencí open source – a je tak všem uživatelům na platformách Windows, Mac či Linux dostupný zdarma. Na své si zde přijdou zejména umělečtěji zaměření modeláři, kteří se nechtějí omezovat technickým přístupem, ale naopak ocení volné modelování a sochání v prostoru, včetně přípravy textur a pokročilých vizualizací s propracovaným osvětlením scény. Ač software primárně není zaměřen pro tvorbu povrchově uzavřených modelů pro aditivní výrobu, mnozí pokročilí uživatelé na něj nedají dopustit ani v tomto ohledu – obzvlášť, pokud již mají zkušenosti s tvorbou digitálního obsahu a 3D tisk je pro ně spíše doplňkem.

Blender je mistrem v tvorbě digitálního obsahu – od modelování po tvorbu vizualizací a animovaných filmečků (obr.: Blender)
Blender je mistrem v tvorbě digitálního obsahu – od modelování po tvorbu vizualizací a animovaných filmečků (obr.: Blender)

OpenSCAD je otevřenou variantou 3D CAD modeláře pro Windows, Linux i Mac OS X, který jde na věc úplně jinak. Tvorba a zobrazení modelu není postaveno na interakci uživatele s tělesy a jejich úpravami v rámci virtuálního 3D prostoru, ale na základě matematického popisu obsaženého ve skriptu. Tento přístup sice není zcela intuitivní, ale přináší jiné výhody – například přesnou a okamžitě upravitelnou definici objektů, které lze interaktivně přizpůsobovat změnou parametrů i dodatečně. Je pak relativně snadné nechat uživatele upravovat pouze základní parametry ve webovém prohlížeči, přičemž 3D model se okamžitě přizpůsobuje, aniž by musel být editován v klasické aplikaci pro 3D modelování. Jak takové přizpůsobování modelů funguje, si můžete vyzkoušet on-line třeba na Thingiverse.

OpenSCAD je CAD aplikací pro programátory; modely vznikají až na základě matematického popisu (obr.: OpenSCAD)
OpenSCAD je CAD aplikací pro programátory; modely vznikají až na základě matematického popisu (obr.: OpenSCAD)

Co dělat, nejde-li váš model vytisknout?

Ať už si vyberete z námi uvedených aplikací, nebo si oblíbíte některou z mnoha desítek dalších, může se stát, že soubor vygenerovaný CAD aplikací (nejčastěji ve formátu STL) nepůjde bez problémů načíst do vaší aplikace pro přípravu 3D tisku (sliceru). Chyb může být celá řada – od špatně orientovaných trojúhelníků popisujících povrch tělesa (na které je specialistou třeba SketchUp) až po špatně uzavřené povrchy těles (čehož si pro změnu nemusíte všimnout třeba v Blenderu). Naštěstí existuje řada nástrojů, které se pokusí model ve formátu STL opravit. Pokud nepomůže plně automatická oprava v cloudovém nástroji Netfabb, zkuste pokročilou analýzu a úpravu modelu třeba v populárním Meshmixeru. Oba nástroje jsou dostupné bezplatně.

Také Meshmixer 3 si zachovává jednoduché uživatelské prostředí, ve kterém můžete rychle provádět úpravy či analýzy 3D modelů
Také Meshmixer 3 si zachovává jednoduché uživatelské prostředí, ve kterém můžete rychle provádět úpravy či analýzy 3D modelů

Oblíbili jste si jiný bezplatně dostupný nástroj pro 3D modelování podporující 3D tisk? Pochlubte se v diskusi pod článkem, proč byste jej doporučili i ostatním uživatelům.

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA