Simplify3D pro přípravu 3D tisku přichází s verzí 4.0 a řadou novinek

Sdílejte článek přátelům →

Na další hlavní verzi oblíbené aplikace se čekalo poměrně dlouho. Až natolik, že se mnozí její uživatelé na zkoušku vraceli k bezplatné konkurenci, která mezitím notně inovovala. Se vstupem do pátého rokem svého působení však stejnojmenná společnost Simplify3D přináší celou řadu vylepšení. Pokročilejším uživatelům mají vložit do rukou ještě větší kontrolu na modely, které posílají k 3D tisku.

Když Simplify3D 4.0 poprvé spustíte, změny prakticky nezaznamenáte. Jsou schovány pod povrchem tradičního uživatelského rozhraní, jehož možnosti jsme si představili v redakčním testu verze 3.0.2.

Podívejme se na tři nejvýznamnější z čerstvě uvedených vylepšení:

Průvodce proměnné tloušťky vrstvy po výšce modelu sice nenabídne tak přímočarou interakci, jako třeba u konkurenční aplikace Slic3r Prusa Edition, avšak vychází z tradičního rozdělení tisku do „procesů“, který po léta znají uživatelé Simplify3D. Každý model může sestávat z různých oblastí, které se tisknou se zcela jinými, na míru přizpůsobenými parametry. Svislé části je tak například snadné tisknout s tlustší vrstvou, ty takřka vodorovné pak s tenčí, která přináší hladký, méně zubatý povrch. Možností je ale víc, jak naznačuje obrázek. Můžete třeba vytisknout podstavu šachové figurky s hustou výplní a snížit tak její těžiště  (obr.: Simplify3D)
Velmi zajímavou vlastností je i dynamické škálování extruze materiálu při 3D tisku drobných detailů. Nová funkce má měnit tok materiálu a přizpůsobovat jej v místech, která vyžadují delikátní přístup. Výsledkem by pak měly být ostřejší detaily i při použití standardních průřezů trysek (foto: Simplify3D)
Při generování snadno odlomitelných, dočasných podpor, je Simplify3D dodnes v absolutní špičce aplikací pro přípravu 3D tisku. Nově je možné efektivněji měnit hustotu podpor po výšce či třeba využít (dražšího) rozpustného materiálu u dvoumateriálového 3D tisku jen v místě styku s modelem. Tím se zvýší stabilita podpor, zrychlí jejich odstraňování (není potřeba rozpouštět tolik materiálu) a v neposlední řadě zlevní samotný výtisk (foto: Simplify3D)

Novinek je ve verzi 4.0 daleko více, jak se také na hlavní vývojovou verzi sluší. Patří mezi ně i lepší podpora vícemateriálového tisku či tiskové profily připravené již pro takřka 370 typů a verzí 3D tiskáren. Cena aplikace pro platformy Windows, Linux i macOS zůstává na 149 dolarech (bez daně), aktivní instalaci můžete souběžně provést na dvou svých počítačích. Bohužel si nemůžete vyzkoušet obvyklou, časově omezenou demo verzi. Nicméně pokud snad se softwarem či jeho podporou pro vaši konkrétní tiskárnu nebudete spokojeni, výrobce slibuje alespoň možnost vrácení peněz do 14 dnů od pořízení.

Pozitivem je, že i nejnovější verze 4.0 je pro stávající majitele licencí dostupná bezplatně – formou upgradu. Software si i s předvedením a podporou můžete zakoupit také u vybraných českých prodejců za ceny do 4500 korun (již s daní).

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA