Pozor, pozor! Na trh se 3D tiskem hodlá v příštím roce vtrhnout samotná HP

Sdílejte článek přátelům →

Jestli se něčeho bojí malí výrobci 3D tiskáren, s nimiž se v posledních letech takříkajíc „roztrhl pytel“, je riziko, že na tento trh vstoupí některý z gigantů spotřební elektroniky. Jejich obavy jsou oprávněné.

Zdá se, jako by 3D tisk zažíval spanilou jízdu. Píše se o něm všude, klevetí o něm snad už i báby z Babovřesk. A ono to přitom pořád ještě není vůbec tak horké, jak se zdá. Osobní 3D tisk je dosud v plenkách.

Veškerý ten boom má na svědomí uvolnění některých patentů, díky kterým mohli začít malí výrobci produkovat levné 3D tiskárny odvozené z technologie FDM, která je v podstatě velmi prostá. Na jedné straně tak dnes máme zavedené matadory, kteří se 3D tisku věnují dlouhé roky a v nabídce mají stále stroje s cenovkami v řádech milionů, na druhé stovky garážových firem (a pak pár těch, co již z garáží přerostly do něčeho většího), jež svoje zařízení prodávají za desetitisíce, počítáme-li v korunách.

Pro trh s elektronikou a IT je 3D tisk pořád ještě něco okrajového, možná podivného. Schválně, kolik 3D tiskáren dnes najdete na Alza.cz, nebo jiném zavedeném e-shopu? Nejspíš žádnou. Tato zařízení se do jejich nabídky teprve pomalu prokousávají a dílčí úspěchy prozatím slaví v globálních retailových sítích, jako je Amazon.com, nebo kiosky Microsoftu. I tam se pořád 3D tiskárny jeví spíš jako svěží kuriozity.

Jestli má někdo moc a snahu s tímto stavem něco udělat, jsou to zavedení výrobci počítačových technologií. Ti již na svých trzích dosáhli svého, mají zavedené obchodní sítě, silné jméno a ovládají mohutné marketingové zdroje.

Hewlett-Packard, tedy HP, patří k těm nejznámějším. A není tajemstvím, že tato firma s 3D tiskem již dříve koketovala, když se v letech 2010 až 2012 v Evropě pokoušela pod svým brandem distribuovat 3D tiskárny uPrint od firmy Stratasys. HP to tak dělá s různými produkty, za zmínku stojí třeba 3D myši od 3Dconnexion, které také můžete také koupit s logem HP.

Značka HP se na trhu se 3D tiskem poprvé objevila v souvislosti s tiskárnami uPrint. Zdroj: Stratasys
Značka HP se na trhu se 3D tiskem poprvé objevila v souvislosti s tiskárnami uPrint. Zdroj: Stratasys

Ať bylo důvodem cokoliv, vloni HP spolupráci se Stratasysem ukončila, což byl mimochodem paradoxně krok, díky kterému se spousta lidí teprve dozvěděla, že se HP ve 3D tisku nějak angažovala. S křížkem po funuse.

Konec této spolupráce však byl nejspíš předzvěstí toho, že si HP chtěla 3D tisk osahat, podívat se do zákulisí tohoto trhu a vyhodnotit vlastní obchodní příležitost. Nasvědčuje tomu prohlášení jeho CEO Meg Whitman, která nyní na konferenci v Bangkoku prohlásila, že v HP jsou ze 3D tisku nadšení a chtějí se stát lídry tohoto byznysu.

Svůj první produkt, který má být cenově dostupný, hodlají uvést již v polovině roku 2014.

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA