OctoPrint 1.3 zamířil k uživatelům, oficiálně už jej využívají i výrobci 3D tiskáren a gravírovaček

Sdílejte článek přátelům →

Před pár dny jsme si na 3D-tisk.cz představili aplikaci Printoid, která využívá tiskových serverů OctoPrint snadno postavitelných vlastními silami třeba z levných mikropočítačů Raspberry Pi. Samotný OctoPrint se mezi tím – po roce vývoje a uvolňování beta verzí laděných s komunitou nadšenců – konečně propracoval do stabilní verze 1.3.0. Co umí navíc?

Stávajícím uživatelům už se ve webovém prostředí OctoPrintu objevila nabídka na aktualizaci. Z okem viditelných změn potěší – kromě řady nenápadných vylepšení uživatelského rozhraní – například možnost organizace souborů k 3D tisku do adresářů, nový průvodce při prvním nastavování 3D tiskárny či možnost kompletně nahradit webové rozhraní vlastním. Hodí se jak při připojení z mobilních zařízení (zapne se dotyková verze pro nižší rozlišení), tak i pro verze přizpůsobené výrobci. A ti už oblíbeného OctoPrintu rádi využívají. Třeba známý Leapfrog nebo výrobce laserových gravírovaček Mr Beam.

Základní prostředí ve webovém prohlížeči je na první pohled stejné. Už na druhý objevíte třeba možnost organizovat soubory k 3D tisku do adresářů
Základní prostředí nového OctoPrintu vypadá ve webovém prohlížeči na první pohled stejně. Už na druhý objevíte třeba možnost organizovat soubory k 3D tisku do adresářů

Ze zajímavých vylepšení, která se skrývají uvnitř systému, stojí za zmínku třeba sledování aktuální pozice tiskové hlavy, takže je snazší využít aktualizovaných proměnných v uživatelských skriptech při přerušení či zrušení tiskové operace. Začátky s OctoPrintem by měla usnadnit také volitelná detekce firmwaru. Hlavní vývojářka Gina Häußge také slibuje hladší aktualizace na nové verze, lepší detekci chyb při nahrávání časosběrných videí nebo centrální správu serverových příkazů pro restartování a vypínání systému.

Zkušenější uživatelé si všimnou změn i v nastaveních – třeba automatické detekce firmwaru
Zkušenější uživatelé si všimnou změn i v nastaveních – třeba automatické detekce firmwaru (obr.: OctoPrint)

Aktivitu komunity okolo OctoPrintu dokládá neutuchající proud námětů na vylepšení a jejich zapracování. Důkazem je třeba rychlá aktualizace (volitelného) zásuvného modulu pro historii tisku, který po příchodu nové verze některé uživatele zlobil. Verzi 1.3.0 už v redakci testujeme s tiskárnami Prusa i3 MK2 a Printrbot Simple Metal.

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA