PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ

Vícemateriálové 3D tiskárny Leapfrog vstupují na český trh • Hned pětice zajímavých novinek míří na profesionály

Sdílejte tento článek na Twitteru
10. 11. 2016, napsal | Přidejte svůj názor

Pokud vás na mezinárodních výstavách či on-line zaujala zařízení nizozemské společnosti Leapfrog a chtěli jste se na ně a jejich schopnosti podívat blíž, máte konečně možnost. Tým ABC3D se ujal výhradní distribuce pro Česko i Slovensko a uvedl hned několik FDM tiskáren, které se liší zaměřením, pokročilými možnostmi i třeba velikostí stavebního prostoru.

Kapitoly:

1. Leapfrog Bolt, Creatr HS a HS-XL

2. Leapfrog Xeed a XceL


 

Bolt – dvě (částečně) nezávislé tiskové hlavy v akci

Vícemateriálový tisk se letos více probojovává do nabídky stolních 3D tiskáren. A Leapfrog se zde se svým Boltem vymyká nejrozšířenějšímu přístupu – v jeho stavební komoře rozměrů 330 × 320 × 205 milimetrů se totiž pohybují dvě tiskové hlavy nezávisle (alespoň ve směru osy X). Při jednomateriálovém tisku je jedna z nich zaparkována na okraji, při dvoumateriálovém tisku pak operují obě – třeba při nanášení stavebního a podpůrného materiálu – přičemž využitelný tiskový prostor se v tomto případě zmenší v ose X na stále velmi zajímavých 300 milimetrů. Netradiční je také možnost jak zdvojeného tisku (souběžně se staví model i jeho přesná kopie), tak i zrcadlového tisku (souběžný tisk například zrcadlově obrácené pravé a levé příruby).

Tiskové hlavy, nezávislé při pohybu v ose X, si poradí třeba s tiskem zrcadlově obrácených předloh

Tiskové hlavy, nezávislé při pohybu v ose X, si poradí třeba s tiskem zrcadlově obrácených předloh

Leapfrog Bolt, aktuálně nabízený za 168 tisíc korun vč. daně, disponuje i dalšími atraktivními prvky: 7palcovým dotykovým displejem, vzdálenou kontrolou a ovládáním 3D tisku s pomocí vestavěné kamerky a (bezdrátového) síťového připojení nebo třeba 32GB úložištěm na 3D modely k tisku. Samozřejmostí je vyhřívaná podložka (max. 90 °C), která spolu s vysokoteplotními tryskami (až 360 °C) výrazně rozšiřuje nabídku využitelných materiálů: od PLA, ABS, PET-G, flexibilních strun a strun s plnivy (Wood, Carbon atd.) přes Nylon až třeba po PVA či HIPS pro dočasné podpory.

Leapfrog Bolt zaujme už uzavřenou skříní s velkým dotykovým displejem a HEPA filtrací nebezpečných částic

Leapfrog Bolt zaujme už uzavřenou skříní s velkým dotykovým displejem a HEPA filtrací nebezpečných částic

S uzavřenou tiskovou komorou s HEPA uhlíkovým filtrem výrobce slibuje odstranit z oběhu do okolního prostředí drtivou většinu nežádoucích emisí (těkavé látky a ultrajemné částice). Uzavřená konstrukce také přispívá ke stálému mikroklimatu, které vyžadují při zpracování některé pokročilé materiály. Má také pomoci snížit hluk.

Na co láká u Boltu sám výrobce, prozrazuje videopředstavení (1,5 minuty, anglicky):

 

Creatr HS a HS-XL – dvoutryskoví bratři

Jiný, obvyklejší přístup k vícemateriálovému tisku volí dvojice stolních tiskáren lišící se velikostí stavební komory: menší Creatr HS nabízí 270 × 280 × 180 milimetrů, větší HS-XL pak rovnou 270 × 270 × 590 milimetrů. Při tisku oběma tryskami se využitelná plocha zmenší v ose X o 30 milimetrů. Tisku z širší palety materiálů pomáhá vyhřívaná podložka i volitelný kryt Dust Cover, který tiskovou komoru uzavírá. Zajímavá může být pro tiskaře i nezávislost na materiálech s širokou paletou těch podporovaných, kam patří ABS, PLA, PET-G, Laybrick, HIPS, PVA, Carbon, Nylon a další. Součástí příslušenství 3D tiskáren Leapfrog Creatr HS a HS-XL je i aplikace pro přípravu tisku Materialise Creatr. Cena začíná na necelých 83 tisících korunách s daní (u menšího modelu).

Vyšší z obou sourozenců – Leapfrog Creatr HS-XL – potěší stavební výškou 590 milimetrů

Vyšší z obou sourozenců – Leapfrog Creatr HS-XL – potěší stavební výškou 590 milimetrů

Pokračování s dalšími novinkami Leapfrog →

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!