Nejpopulárnější česká 3D tiskárna má ambiciózního nástupce – Prusa i3 MK3

Sdílejte článek přátelům →

Jedna z obchodně nejúspěšnějších stolních 3D tiskáren na světě se dočkala nové generace Prusa i3 MK3, která přináší takovou spoustu vylepšení, že její dodavatel výjimečně nedokáže nabídnout sadu pro upgrade starších zařízení, kterých je dnes globálně používáno několik desítek tisíc.

Stavebnicová 3D tiskárna MK3 od Josefa Průši totiž své předchůdce sice věrně připomíná, ale jen na první pohled – v podstatě veškeré podstatné díly byly obměněny s cílem dosáhnout ještě lepších tiskových výsledků a také uživatelského komfortu.

Pravdou je, že už model MK2 podával tak přesvědčivé výstupy, že z hlediska tiskové kvality není už moc co zlepšovat. Potvrdila to série prestižních ocenění, které tato dosud nejúspěšnější Průšova tiskárna posbírala v uplynulém roce. V čem se MK3 od MK2 liší především, je přidání několika senzorů a dalších vychytávek, které práci se 3D tiskárnou významně usnadňují.

Stolní 3D tiskárna Prusa i3 MK3. Foto: Prusa Research

Ve stručnosti, v čem si Prusa i3 v nové generaci polepšila:

  • Tisková hlava je vybavena laserovým senzorem, který hlídá jednak to, že je k dispozici filament, ale také jeho pohyb. Tiskárna se tím pádem naučila upozornit uživatele na to, že dochází náplň a je potřeba vložit novou. Zároveň dokáže detekovat zablokování tiskového materiálu a umožnit nápravu této nežádoucí situace.
  • Velmi chytré řešení přináší senzor s funkcí „Power Panic“, který pomůže zachránit běžící 3D tisk v případě výpadku proudu. Tiskárna v takovém případě okamžitě vypne vyhřívání podložky a extruderu, přičemž zbytkové napětí v kondenzátorech využije k zaznamenání poslední pozice tiskové hlavy, přitom hlavu „zaparkuje“ a při obnovení dodávky elektřiny umožní pokračovat ve 3D tisku.
  • Senzory přibyly také u ochlazovacích větráčků. Měří jejich otáčky, takže dokážou detekovat, pokud se větrání zastaví (například kvůli vzpříčenému kousku filementu) a zároveň pomáhají jejich chod významně ztišovat.
  • Zcela nová je základní deska tiskárny, která nyní pracuje s napětím 24 V. To je sice jeden z hlavních důvodů, proč Průša nedokáže pro MK3 nabídnout upgradovací sady ze starších modelů, tuto skutečnost však vyvažuje použití ovladačů pohonů Trinamic a s tím spojený výrazně vyšší výkon tiskárny.
  • Výrobce si vzal k srdci kritiku uživatelů jeho dosavadních 3D tiskáren, kteří vyjadřovali pochyby o dostatečné tuhosti jejich rámu. V tiskárně Prusa i3 MK3 má rám novou tužší konstrukci z profilů z vytlačovaného hliníku.
  • Proces tisku bude spolehlivější také díky použití extruderů značky Bondtech, které Průša používá i na své multimateriálové nadstavbě. Vyznačují se tím, že filament posouvají působením ze dvou stran. To je obzvláště praktické při použití flexibilních materiálů.
  • Údajně nejvíc práce dala vývojářům nová vyhřívaná magnetická tisková podložka, označovaná jako MK52. Je vybavena odnímatelnou platformou z pružinové oceli pokrytou polymerem PEI. Tato kombinace zajišťuje pevné přilnutí výtisků a zároveň jejich jednodušší odnímatelnost díky možnosti platformu prohnout.

Předchozí typ Prusa i3 MK2 se etabloval jako cenově dostupná stolní 3D tiskárna s vynikající kvalitou výstupů. Jeho nástupce MK3 přichází s mottem chytrosti a snadné použitelnosti. Cena zařízení mírně povyrostla – v předprodeji se nabízí za 26 990 Kč s DPH – to je ale k fenomenálnímu obchodnímu úspěchu této značky naprosto logický krok.

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA