STROJIRENSTVI.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Markforged představil nové 3D tiskárny na výrobu pevných kompozitních dílů

Sdílejte tento článek na Twitteru
24. 8. 2017, napsal | Přidejte svůj názor

Již celkově sedm unikátních modelů 3D tiskáren nabízí americký start-up Markforged, který proslul nabídkou zařízení schopných vytvářet vyztužené plastové díly, jejichž pevnost mnohonásobně přesahuje možnosti standardních materiálů.

Nabídka 3D tiskáren Markforged se rozrostla o produktovou řadu Industrial Series, kterou tvoří dva zcela nové modely tiskáren X3 a X5, plus model X7, který firma dosud nabízela pod označením Mark X.

3D tiskárna Markforged X5 vyrábí kompozitní díly z nylonu a skelného vlákna, které jsou 19× pevnější a 10× tužší než samotný plast. Foto: Markforged

Všechny tři tiskárny jsou určeny pro náročné využití při výrobě odolných dílů z průmyslových termoplastů, které jsou vyztuženy uhlíkovým (X3) nebo skelným (X5) vláknem. Vrcholem nabídky je model X7, využívající k vyztužení dílů kontinuální uhlíkové vlákno a slibující až 23× vyšší pevnost výrobků ve srovnání s materiálem ABS.

Ilustrace struktury kompozitního dílu vytvořeného technologií zvanou Continuous Filament Fabrication (CFF). Foto: Markforged

Cena těchto zařízení je velmi konkurenceschopná ve srovnání s profesionálními tiskárnami na běžný (nevyztužený) plast – 36 990 USD za model X3, 49 900 USD za X5 a 69 000 USD za Markforged X7.

Všechny nové modely plánuje do své nabídky zařadit i česká společnost 3Dwiser, která u nás tiskárny Markforged distribuuje a zajišťuje jejich podporu. Dle vyjádření jednatele firmy Tomáše Soókyho jeví tuzemské podniky o 3D tisk kompozitů zájem. Tiskárnu Mark Two si zde již pořídilo několik podniků a její odbyt každým měsícem roste.

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

You must be Jste přihlášen(a) to post comment.