STROJIRENSTVI.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Litý kovový výrobek může díky 3D tisku vzniknout za jediný den – i v „domácích“ podmínkách

Sdílejte tento článek na Twitteru
30. 5. 2013, napsal | Přidejte svůj názor

Konstruktér Joshua Lacock zveřejnil video, na kterém s pomocí jednoduché 3D tiskárny a amatérsky vyrobené pece vytváří kovové díly pro stroje do svojí dílny metodou přímého lití do ztracené formy.

Joshua využil cenově dostupných technologií – jako software mu posloužil bezplatný OpenSCAD, fyzický prototyp, sloužící jako otisk pro ztracenou formu, pak postavila 3D tiskárna Ultimaker, open-source zařízení prodávané za 1200 až 1700 dolarů.

Vzniklý plastový díl zalil směsí písku a omítkové hmoty s vodou. Po vyschnutí celý blok umístil do podomácku vyrobené pece sestávající z plechového barelu s betonovou výplní a vypálil jej při teplotě kolem 650 stupňů Celsia.

Tento proces, označovaný v profesionální sféře jako direct casting, vedl jednak k vytvrzení keramické formy a zároveň k vypálení původního dílu z bioplastu PLA, po němž zbyla jen přesně vytvarovaná dutina.

Tu pak Joshua zalil roztaveným hliníkem s příměsí mědi. Po zchladnutí formu jednoduše osekal a získal kovový díl zcela odpovídající jeho potřebám. Na závěr je potřeba zmínit ještě skutečnost, že plastový prototyp z PLA byl na 3D tiskárně vytvořen ve 103% velikosti. To přispělo k přesnosti finálního výrobku, který by vinou smršťování hliníku při chladnutí bez takové rezervy neodpovídal požadovaným rozměrům.

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

You must be Jste přihlášen(a) to post comment.