Lídři trhu se 3D tiskem se potýkají se ztrátami – 3D Systems ani Stratasys nerostou, jak by si přáli

Sdílejte článek přátelům →

Z hlediska objemu svých tržeb jsou firmy 3D Systems i Stratasys nadále jednoznačně největšími dodavateli technologií pro aditivní výrobu na světě. Jejich hospodaření však naráží na nasycenost trhu a silnou konkurenci, která nabízí podobná řešení za výrazně nižší ceny.

3D Systems v prvním čtvrtletí roku 2018 utržila pěkných 166 milionů dolarů, což je o deset milionů více než rok předtím, ale zároveň o jedenáct milionů méně než v předešlém čtvrtletí. Firma je již více než dva roky ztrátová, ovšem drastický propad do ztráty 604 milionů dolarů, který evidovala na konci roku 2015 kvůli velkým odpisům, se jí podařilo srovnat na současných jednadvacet milionů. Díky naditému finančnímu polštáři, který 3D Systems naplnila v předkrizových letech, se o svoji budoucnost bát zatím nemusí. Generální ředitel Vyomesh Joshi provedl její úspěšnou restrukturalizaci, zcela zrušil lowcostové produktové linie a významnou část portfolia nasměřoval do sféry zdravotnictví, což se zatím ukazuje jako funkční strategie se stabilní budoucností.

Stratasys si se třináctimilionovou ztrátou může vlastně mnout ruce – pro srovnání, ve třetím čtvrtletí roku 2015 prodělal téměř miliardu dolarů (obří investice do akvizic, zejména do MakerBotu, neměly ten správný efekt). V posledních dvou letech se firmě daří ztrátu držet mezi dvaceti až deseti miliony za čtvrtletí, což vzhledem k dosavadním zůstatkům na jejím bankovním účtu není dosud kritické, ale další dlouhodobé hospodaření v červených číslech by nakonec nevedlo k ničemu dobrému. V prvním kvartálu letošního roku Stratasys vydělal 154 milionů dolarů – to je o pětadvacet milionů méně než v předešlém čtvrtletí a co je horší, vývoj příjmů tohoto podniku má dlouhodobě spíše klesající tendenci. Poměrně stabilní výsledek hospodaření, který zásadně nekolísá, se tak daří udržovat zejména za cenu snižování výdajů. Generální ředitel Stratasysu Ilan Levin vyjádřil nad dosaženými čísly zklamání a jako hlavní důvod uvedl pokles tržeb z high-end systémů zejména v Severní Americe. Obrat k lepšímu očekává díky významným investicím do inovací jak v patentovaných technologiích FDM a PolyJet, tak díky novým platformám pro výrobu kovových dílů a kompozitních dílů.

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA