Formlabs nadchl davy levnou 3D tiskárnou, teď za to čelí žalobě

Sdílejte článek přátelům →

Projekt „domácí“ 3D tiskárny Form 1 byl jedním z největších úspěchů, jakých kdy kdo dosáhnul na webu Kickstarter, což je platforma pro drobné investory (tedy i pro každého z nás), kteří se chtějí podílet na podpoře zajímavých inovací.

Docela nedávno založené firmě Formlabs, za níž stojí mladí absolventi prestižního Massachusettského technologického institutu (MIT) se podařilo vytvořit kolem 3D tisku velký rozruch. Za méně než tři tisíce dolarů totiž jejich stereolitografická 3D tiskárna poskytuje výstupy, jejichž kvalita se blíží těm z nesrovnatelně dražších profesionálních strojů a jež oproti ostatním levnějším zařízením tohoto typu vynikají ve svojí přesnosti.

Aby získali finanční podporu, využili v současnosti velmi populárního webu Kickstarter.com, který umožňuje získat peníze prostřednictvím davového nadšení – pokud máte zajímavý a především dostatečně „trendy“ produkt, je poměrně velká šance, že se vám ho s pomocí Kickstarteru podaří zafinancovat. A Form 1 byla natolik lákavou, že do ní peníze vložil například i spoluzakladatel Googlu a člen jeho představenstva Eric Schmidt.

Form 1 se stala jedním z nejúspěšnějších projektů propagovaných na webu Kickstarter.
Form 1 je jedním z nejúspěšnějších projektů propagovaných na webu Kickstarter.

Pro Formlabs to byly tři měsíce opojné slávy, nyní však přichází rána o to víc hořká – magazín TechCrunch přichází se zprávou, že Formlabs a dokonce i Kickstarter žaluje společnost 3D Systems, která se na trhu se zařízeními pro 3D tisk těší nemalému věhlasu. Bodejť by ne, když právě ona vlastní několik zásadních patentů v tomto odvětví a mimochodem byla to právě ona, kdo v roce 1997 představil světu stereolitografickou techniku.

Kuriózní na celé záležitosti je vznesení žaloby také na samotný Kickstarter, který v celé záležitosti figuruje v podstatě jako nezávislá platforma, jejíž úloha by se dala v reálném světě přirovnat například k využití služeb dražebního domu. Formlabs prostřednictvím Kickstarteru pro svůj projekt získala 2 945 885 dolarů od více než dvou tisíc investorů. Kickstarter může být viněn ze spolupodílnictví proto, že si z každé takové transakce účtuje provozní poplatek ve výši pěti procent získané částky.

Prozatím není jasné, jaké konkrétní patenty měly být firmou Formlabs zneužity – situace je zde složitější, protože některá omezení již expirovala v čase, jiná však dosud platí. Je to nicméně důkaz vzrůstající nervozity v celém odvětví 3D tiskových zařízení, kde nastává boj mezi dlouholetými průkopníky těchto technologií, jejichž obchodní politika trpí pod přívalem cenově velmi agresivních nováčků, kteří využívají uvolněných patentů a aniž by dříve museli investovat do velmi drahého vývoje, přicházejí na trh s přístroji, jejichž cenám mohou zavedení hráči jen stěží konkurovat.

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA