Flashforge Finder: Pohodlný vstup do světa 3D tisku (recenze 3D tiskárny)

Sdílejte článek přátelům →

Už zajímavé umístění Finderu ve výsledkové listině jarního Souboje 3D tiskáren na pražském 3Dexpu dávalo tušit, že tato novinka na českém trhu umí překvapit. V první řadě cenovkou, v druhé funkcemi, které se do tiskárny této kategorie podařilo vměstnat. Jak si Finder vedl v našem redakčním testu?

Kapitoly recenze:

1. Video, obsah, balení, parametry a funkce 3D tiskárny.

2. Provozní vlastnosti, příprava 3D tisku, kvalita 3D tisku, hodnocení redakce.


 

Kompletní shrnutí redakčního testu vám nabízíme formou videa v HD rozlišení s představením tiskárny a jejích parametrů, s ukázkou výtisků i hodnocením (na obrázky a ukázky stručnější textovou verzi najdete níže pod videem):

 


 

Není žádným tajemstvím, že právě cena – necelých 16 tisíc korun s daní – má být hlavním lákadlem stolní tiskárny zacílené především na uživatele začínající s 3D tiskem či třeba do výuky. Překvapivé je, co všechno se do ní vešlo. Kromě řady funkcí, včetně barevného dotykového displeje nebo bezdrátového připojení, o kterých si mohou nechat zdát i dražší stroje, je to i standardní záruka a technická podpora českého dodavatele, který počeštil software, prostředí menu a chystá i podrobnou českou uživatelskou příručku.

Pro český trh vybral prodejce nejslušivější, červeno-černou kombinaci 3D tiskárny Flashforge Finder
Pro český trh vybral prodejce nejslušivější, červeno-černou kombinaci 3D tiskárny Flashforge Finder

Co najdete v balení

V krabici se nachází základní příslušenství, včetně napájecího a USB kabelu, flash disku se softwarem nebo cívky s 600 gramy bílého materiálu PLA do začátků. Prodejce přidává i lepidlo pro zvýšení přilnavosti podložky, avšak při jejím správném vyrovnání jsme jej nepotřebovali ani u větších výtisků. PLA drželo velmi dobře, a to i u vysokých tisků s malou základnou. Struna běžného průměru 1,75 milimetru se vkládá do zadní kazety schované přímo v těle 3D tiskárny. Je zde i čidlo docházející struny pro pozastavení tisku a výměnu cívky za novou. Je dobré počítat s tím, že se do kazety nevlezou standardní 750g či 1kg cívky, které běžně známe z evropského trhu, ale pouze cívky menších rozměrů. Sám prodejce nabízí 250g a 500g cívky českého výrobce ECO3D, které se osazují s jednoduchou redukcí, kterou si můžete vytisknout i sami z prodejcem dodávaného modelu.

Menu tiskárny už se dočkalo lokalizace do češtiny
Menu tiskárny, přístupné z komfortního barevného dotykového displeje, už se dočkalo lokalizace do češtiny

Vlastnosti 3D tiskárny

Základní parametry Finderu se příliš neliší od současného standardu menších stolních FFF tiskáren. Vyjímatelná podložka je nevyhřívaná, čímž se zužuje výběr tisknutelných materiálů. Favoritem cílové skupiny uživatelů tohoto zařízení však stejně bude nízkoemisní a snadno tisknutelné PLA. Rozhodně nadstandardní – minimálně s ohledem na cenu – jsou zde 3,5palcový barevný displej, 4GB vnitřní úložný prostor i WiFi připojení.

Některé parametry byste u tiskárny za necelých 16 tisíc možná nehádali
Některé parametry byste u tiskárny za necelých 16 tisíc možná nehádali

Od pohledu sympatická 3D tiskárna v robustním plastovém kvádru o hranách 420 milimetrů má menší tiskový objem – 140 × 140 × 140 milimetrů. Začínajícím a běžně náročným uživatelům by se do něj přesto měla vlézt většina z modelů, do kterých se budou chtít pustit. Na českém trhu bude Finder dostupný v nejhezčí červeno-černé kombinaci. Nekomplikovaná skříň se snadno čistí a díky integrovanému osvětlení se v ní nic neztratí. Perličkou je, že si barvu osvětlení můžete v nastavení ovládacího softwaru přizpůsobit. Přívod energie je ze zadní strany, USB pak zprava.

Na nevyhřívanou, zato prakticky vyjímatelnou tiskovou podložku lze tisknou modely o max. velikosti 140 × 140 × 140 mm
Na nevyhřívanou, zato snadno vyjímatelnou tiskovou podložku lze tisknou modely do velikosti 140 × 140 × 140 mm

Pokračování recenze 3D tiskárny →

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA