STROJIRENSTVI.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Jak toxické mohou být materiály používané k 3D tisku?

Sdílejte tento článek na Twitteru
11. 11. 2015, napsal | 2 komentáře

Možná zdravotní rizika stolního 3D tisku jsou často bagatelizována – ať už jde o velmi malé částice vznikající při tavení termoplastů nebo možná toxicita výtisků. Tým Kalifornské univerzity se zaměřil právě na toxicitu a působení materiálů používaných ke stolnímu tisku vystavil embrya rybičky Dánia pruhovaného. Výsledky nepříjemně překvapily.

Celý zdokumentovaný výzkum se zrodil díky náhodnému poznatku v laboratoři. Jedna ze studentek používala k manipulaci s rybími embryi nástrojů vytištěných na 3D tiskárně. Vyšší úmrtnost ji zaskočila a informací se poté začal zabývat vědecký tým, který potvrdil, že míra úmrtnosti (a vývojových mutací) u embryí vystavených některým materiálům je až překvapivě vysoká. Vyvolává tak otázku, proč máme velmi přísné regulace pro výrobní provozy, zatímco doma zpracováváme potenciálně nebezpečné materiály bez hlubší znalosti jejich zdravotních dopadů.

Studie přináší srovnání toxicity materiálů z FDM tiskárny, STL tiskárny a STL dílů ošetřených UV zářením (zdroj: Kalifornská univerzita, Riverside)

Studie přináší srovnání toxicity materiálů z FDM tiskárny, STL tiskárny a STL dílů ošetřených UV zářením na rybí embrya (zdroj: Kalifornská univerzita, Riverside)

Vědci testovali výtisky z ABS PLA z klasické FDM tiskárny (Dimension Elite od Stratasysu) a ze stereolitografické tiskárny (Form 1+ od Formlabs). Zatímco oba materiály – tavený termoplast i tvrzená fotocitlivá pryskyřice – se projevily jako toxické (jejich působení vede ke zvýšené úmrtnosti a vývojovým abnormalitám u embryí), právě pryskyřice překvapila vyšší mírou toxicity. Vědci však současně přišli na způsob, jak tuto toxicitu u pryskyřičných výtisků alespoň snížit: působením ultrafialového záření. Otázky možných zdravotních rizik od používání vytištěných dílů z některých materiálů i jejich bezpečné recyklace jsou díky těmto poznatkům ještě aktuálnější, než byly dosud.

Zdroje: Assessing and Reducing the Toxicity of 3D-Printed Parts, 3Dprint.org

Komentáře k tomuto článku

  1. Bara napsal:

    Zdravím,

    všimla jsem si, že v originále článku je zmíněno testování toxicity vzorků z ABS, ne PLA: „…In this study, we used the Dimension Elite printer (Stratasys, Eden Prairie, MN) (Figure 1A), which prints parts out of acrylonitrile butadiene styrene (ABS)….“

    Nemusíte to zveřejňovat jako veřejný komentář, jen na to upozorňuji, protože ne každý má přístup k originálu a mohl by tedy (zbytečně ?) omezit tisk jiného materiálu, něž pro který je prokázána toxicita…

    Děkuji, přeji hezký den, B :).

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

You must be Jste přihlášen(a) to post comment.