Český výrobce Fillamentum úspěšně vstoupil na burzu, prodal akcie téměř za 24 milionů korun

Sdílejte článek přátelům →

Úterý 15. 5. 2018 znamenalo pro tuzemský trh se 3D tiskem historický milník, když společnost Fillamentum jako první z českých výrobců 3D technologií nabídla své akcie na burze.

Hulínský podnik, řízený a spoluvlastněný nepřehlédnutelným Josefem Dolečkem (na fotografii), se o přízeň akcionářů pokusil v rámci novinky na pražské Burze cenných papírů. Tou je trh s názvem START, určený pro menší inovativní společnosti s hodnotou od 1 milionu eur, které chtějí získat nový kapitál pro svůj další rozvoj. Obchodování s akciemi na tomto trhu není kontinuální, ale jedná se o aukci, pořádanou čtyřikrát do roka v rámci tzv. START Days.

V prvním kole této aukce své akcie na burze úspěšně nabídly dvě firmy – vedle společnosti Fillamentum ještě výrobce volnočasové obuvi Prabos plus. Akcie Fillamenta se ukázaly jako velmi atraktivní – poptávka po nich předčila nabídku, přičemž bylo prodáno celkem 28 800 kusů nových akcií po 825 Kč.

Fillamentum se zabývá vývojem a výrobou polymerových produktů pro průmyslové využití, vyrábí mj. komponenty do automobilů. Do širokého povědomí se však tato značka dostala díky produkci kvalitních filamentů pro 3D tiskárny. V této oblasti se během pěti let svého působení na trhu Fillamentum zařadilo mezi nejoblíbenější značky materiálů pro 3D tisk na světě.

Při prvotním úpisu akcií byly na burzu vloženy cenné papíry v hodnotě zhruba jedné čtvrtiny společnosti. Získané prostředky, ve výši přesahující třiadvacet milionů korun, chce Fillamentum využít na svoji expanzi do USA, kde plánuje zřídit přímé obchodní zastoupení i samotnou výrobu. Část prostředků bude věnována také na rozšíření stávajících výrobních kapacit v Hulíně, kde dnes firma zaměstnává tři desítky lidí.

Více se o Fillamentu můžete dozvědět v následujícím krátkém videu.

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA