17. 5. 2018 1

Průzkum odhalil, jaké filamenty jsou mezi uživateli 3D tiskáren nejoblíbenější

Průzkum odhalil, jaké filamenty jsou mezi uživateli 3D tiskáren nejoblíbenější

Specializovaný web Filaments.directory zveřejnil výsledky průzkumu, který odhaluje řadu zajímavých informací o uživatelích současných 3D tiskáren.

Při posuzování následujících čísel je třeba mít na paměti, že vycházejí ze statistického vzorku, v němž je zastoupeno 43 % profesionálních uživatelů 3D tiskáren a 67 % těch, kdo se charakterizovali jako „spotřebitelé“ (dalo by se říci – domácí uživatelé). Zde zaujme fakt, že oproti dva roky staré studii téhož webu zásadně vzrostlo zastoupení profesionálů, a to o více než dvě sta procent. Pouze 15 % respondentů pak uvedlo, že ke 3D tiskárně mají přístup jen v práci. Dalších 29 % má tiskárnu v zaměstnání i doma a 53 % pouze doma.

Nejčastěji jsou zastoupeni domácí kutilové, tzv. makers (31 %) a vedle nich techničtí nadšenc, tzv. geeks (20 %). Z profesionální sféry vedou inženýři (28 %), následovaní designéry (8 %). Na umělce připadají skromná 3 % na architekty pak pouhá 2 %. Nejčastěji zastoupeni byli Evropané (56 %), za nimi Američané (33 %), ostatní regiony doslova paběrkují s jednotkami procent. Sféra 3D tisku je nad to genderově hrubě nevyvážená, když 92 % uživatelů 3D tiskáren označilo sebe sama za muže a pouze 8 % za ženy.

Nejoblíbenějším materiálem je jednoznačně PLA (73 %), za ním s velkým odstupem PETG (10 %), ABS (9 %) a ASA (2 %). Většina uživatelů nakupuje filamenty od různých výrobců současně, pouze desetina jich zůstává věrná jediné značce. Za nejdůležitější vlastnost je vnímána kvalita materiálu a jeho cena. Zákazníkům při výběru záleží také na reputaci značky a doručovacích nákladech.

Nejpopulárnější značkou filamentů je dánský Colorfabb, následovaný čínskými značkami Esun a Polymaker. Hned za nimi je české Fillamentum, k jehož používání se přiznalo 7 % dotázaných.

Máte také svého favorita? Napište nám do komentářů!

Je tu jeden komentář...

  • Lada napsal:

    Zajímavý článek ,procenta mě překvapily, můžu doporučit PLA z Aukra je za 349Kč /1 Kg ,není to Čína a výborně se z něho tiskne při velmi přátelské ceně.Použijete-li trysku 0,2mm a vrstvu 0,1mm ,rychlosti 10mm/s ,na malých výtiscích ,dosáhnete úrovně DPL tiskáren.Vyzkoušejte.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama
Komerční sdělení
Přidejte se k nám na Facebooku
Facebook Pagelike Widget