5. 10. 2015 0

Celosvětové dodávky 3D tiskáren dosáhnou příští rok takřka půl milionu zařízení

Celosvětové dodávky 3D tiskáren dosáhnou příští rok takřka půl milionu zařízení

Zatímco pro rok 2015 předpovídá analytická společnost Gartner objem dodávek ve výši 244,5 tisíce zařízení, v příštím roce to má být o 103 procent víc – tedy rovnou 496,5 tisíce 3D tiskáren. V různých oblastech nasazení aditivní výroby se sice situace liší – v některých teprve splaskává bublina nenaplněných očekávání, jinde už nová technologie efektivně doplňuje ty stávající. Růst dodávek se má proto výrazně zvyšovat i v dalších letech – a to ve spotřebitelském i podnikovém prostředí.

Zamýšleli jste se, jak je možné, že se na světovém trhu uživí tolik výrobců a dodavatelů 3D tiskáren – od stolních až po ty průmyslové – či stále nové úspěšné kampaně na komunitních investičních portálech typu Kickstarter? Trh podle všeho nadále dynamicky roste, čemuž pomáhá nejen růst kvality výtisků, ale také inovace odrážející se v rychlosti či efektivitě tisku. Ale zpět k analytikům společnosti Gartner. Ti odhadují, že se počet dodaných 3D tiskáren každý další rok víc než zdvojnásobí. V roce 2019 už jde celosvětově o předpokládaný objem 5,6 milionu kusů.

Analytici očekávají růst dodávek nejlevnějších spotřebitelských 3D tiskáren, mezi které patří s cenou od 349 dolarů (bez daně a poplatků) také na Kickstarteru úspěšné zařízení Micro 3D (foto: M3D LLC)

Analytici očekávají růst dodávek nejlevnějších spotřebitelských 3D tiskáren, mezi které s cenou od 349 dolarů (bez daně a poplatků) patří třeba na Kickstarteru úspěšné zařízení Micro 3D (foto: M3D LLC)

Zajímavý je také podíl nejlevnějších 3D tiskáren v ceně do 1000 dolarů z celkového objemu zařízení s cenovkou do 2500 dolarů (bez daně). Jde z valné části o tiskárny využívající technologie tavených termoplastů (FDM/FFF). Zatímco v roce 2015 má být jejich podíl v této kategorii 25,5 procenta, do roku 2019 už to bude 40,7 procenta. Ze spotřebitelského pohledu přitom nebudou hlavními odběrateli domácnosti, ale školy a univerzity.

Na opačném pólu se nacházejí profesionální zařízení pro aditivní výrobu, například SLM 500 HL se stavební komoru 500 × 280 × 325 milimetrů a technologií selektivního tavení laserem (foto: SLM Solutions)

Na opačném pólu se nacházejí profesionální zařízení pro aditivní výrobu, například SLM 500 HL se stavební komoru 500 × 280 × 325 milimetrů a technologií selektivního tavení laserem (foto: SLM Solutions)

V podnikové sféře poroste poptávka po profesionálním tisku hotových součástí v kvalitě, která umožní jejich bezpečné využití přímo ve finálních sestavách, vč. automobilového nebo leteckého průmyslu. Výrobci se tak dívají dál, než je současný tisk prototypů či montážních pomůcek.

Analýza: Gartner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama
Komerční sdělení
Přidejte se k nám na Facebooku
Facebook Pagelike Widget