STROJIRENSTVI.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Aplikace 123D definitivně končí – stáhněte si svá data a my vám zatím poradíme, kam přejít s navrhováním (nejen) pro 3D tisk

Sdílejte tento článek na Twitteru
30. 3. 2017, napsal | Přidejte svůj názor

S předstihem jsme vás v zimě informovali, že Autodesk ukončí celou řadu velmi oblíbených aplikací 123D. Pomáhaly kutilům, inovátorům i ve výuce – s 3D skenováním, modelováním i třeba navrhováním a simulací elektronických schémat. Podle tvůrců máte nyní opravdu poslední šanci stáhnout si data, která jste v některé z těchto aplikacích vytvořili. S počátkem dubna o tuto možnost přijdete. A pokud se rozhodujete, ve kterém nástupnickém softwaru (občas i bezplatném) pokračovat ve své tvůrčí práci, čtěte dál.

Uživatelům mnohých původních aplikací sám Autodesk radí náhradní řešení z vlastní stáje. Jiné – například mezi elektrotechnickými bastlíři oblíbený simulátor obvodů Circuits – bohužel opomíjí. Nejjednodušší to mají uživatelé 123 Designu, kteří si podle svých zkušeností a schopností mohou vybrat buď pokračující Tinkercad pro začínající CAD modeláře, případně rovnou sáhnou po výborném a funkčně velmi rozsáhlém cloudovém Fusionu 360 (kutilům a malým týmům je k dispozici i bezplatně). U druhého jmenovaného řešení nejspíš skončí i uživatelé končící aplikace 123 Make.

Na které řešení přejít? Takhle radí přímo tvůrci (obr.: Autodesk)

Pokud jste si pro tvorbu jednodušších 3D modelů zvykli využít svého mobilu a aplikace 123 Catch, Autodesk vám doporučuje vyzkoušet ReCap 360, případně rovnou ReMake (dříve projekt Memento) pro velmi pokročilou práci s daty z 3D skenování. Modeláři, kteří si oblíbili virtuální sochání s 123 Sculpt+, mohou buď provést výkrut k jednoduchému CAD modelování s Tinkercadem, nebo vyzkoušet odlehčenou verzi proslulé aplikace Maya LT pro video a herní vývojáře.

Co bude s dalšími aplikacemi? Populární Meshmixer pro upravování 3D modelů tvořených povrchovou sítí trojúhelníků žije, zdá se, i dál svým vlastním životem. Teď v březnu nakonec vyšla nová verze 3.1 pro Windows i macOS, již oddělená od platformy Autodesk 123D.

A co Autodesk Circuits pro všechny příznivce elektroniky, vč. Arduina, nespočetných modulů a čidel? Také ta k dnešku ještě funguje na původní doméně Circuits.io. Zda přežije a nebudeme si za ni muset najít náhradu mezi obdobnými (často však uživatelsky ne tak přívětivými či placenými) aplikacemi, zůstává do dubna nezodpovězenou otázkou.

Tinkercad má štěstí, jeho vývoj a podpora pokračují dále. Ostatní aplikace buď končí, nebo jejich funkčnost najdete v pokročilejších řešeních od Autodesku

Aktualizováno: Velmi smutný konec potkal také mobilních aplikace. Děti budou asi víc než postrádat mobilní Tinkerplay pro velmi zábavnou tvorbu originálních a stavitelných postaviček. Ale bohužel, ani zde se nenašel obchodní model, který by Autodesku a jeho akcionářům ponechal důvod pokračovat ve vývoji.

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

You must be Jste přihlášen(a) to post comment.