Překvapení roku: Autodesk představil svoji vlastní „open-source“ 3D tiskárnu

Sdílejte článek přátelům →

Je to situace na jednu stranu podobná tomu, když Mircosoft nabídl trhu svůj vlastní tablet. Také pro něj to jako pro softwarovou firmu představovalo vstup na „tenký led“ střetu zájmů s odběrateli jeho softwaru. Na stranu druhou na to jde Autodesk ale jinak a mnohem chytřeji.

Stolní 3D tiskárna, jejíž existenci Autodesk odhalil v polovině května, nemá žádný oficiální název. Doprovází ji však jméno Spark, označující softwarovou platformu, již Autodesk vyvinul proto, aby pomohl přiblížit všechny ty sny, vize a nadšené řeči o 3D tisku blíž k realitě, která je navzdory veškerému „hypu“ pořád docela skromná.

Jak píše v průvodním zápisku šéf Autodesku Carl Bass: „Dlouhé roky jsem fascinován přísliby 3D tisku a zároveň frustrován jeho realitou; dnes Autodesk zveřejňuje své dva příspěvky k tomuto tématu, abychom pomohli tuto situaci zlepšit.“

Carl Bass je znám jako technický nadšenec, který vedle toho, že řídí několikamiliardovou americkou korporaci má ve svém vlastním domě dílnu vybavenou různými výrobními stroji od NC frézek po 3D tiskárny, na nichž si „hraje“, když mu to čas dovolí. Jeho obdiv ke 3D tisku je patrný několik let a kulminoval již v roce 2012 na tehdejší konferenci Autodesk University v Las Vegas, kde to už tenkrát chvílemi vypadalo, jako by se Autodesk právě tam chystal představit svoji vlastní 3D tiskárnu, nebo oznámit, že kupuje MakerBot, jenž jeho prezentace v mnoha případech doprovázel (jak známo, MakerBot se nakonec předmětem akvizice stal, nicméně z jiné strany).

Autodesk nabídne trhu 3D tiskárnu a doprovodný software jako platformu pro další vývoj ze strany libovolných zájemců. Zdroj: Autodesk
Autodesk nabídne trhu 3D tiskárnu a doprovodný software jako platformu pro další vývoj ze strany libovolných zájemců. Zdroj: Autodesk

3D tiskárna od Autodesku představená nakonec letos na jaře, je překvapivá již svou samotnou existencí a vedle toho pak ještě ve dvou klíčových věcech. Zaprvé, nejde ve stopách nejrozšířenějších 3D tiskáren dneška a nabízí 3D tisk metodou světelné polymerizace. Laicky řečeno tedy není příbuzná RepRapu ani FDM, nýbrž má mnoho společného například s kontroverzní tiskárnou Form 1. Stejně jako ona používá jako materiál tekutý polymer, nicméně nevíme zatím, zda půjde o technologii DLP (pravděpodobně) nebo variaci SLA.

Druhým překvapivým rysem této novinky je to, že Autodesk chce podklady pro tuto 3D tiskárnu poskytnout veřejně pro další vývoj a experimentování. Je to tedy do značné míry prostředek k motivaci výrobců hardwaru a možná taky k jejich popohnání k dotažení mnoha dosud vyvíjených 3D tiskáren do podoby spolehlivých komerčních produktů.

Otevřený bude také software Spark, který si takto budou moci volně licencovat výrobci hardwaru nebo materiálů pro 3D tisk. Autodesk slibuje, že tato softwarová platforma nastaví novou úroveň kvality uživatelského ovládání 3D tisku.

3D tiskárna od Autodesku je prostě překvapení každým coulem. Přitom logicky navazuje na mnoho kroků, které byly předzvěstí jejího uvedení a jež bez ní příliš nezapadaly do kontextu toho, jak tato firma funguje po několik desetiletí. Třeba když koupila komunitní web Instructables.com nebo se vrhla do vývoje prostinkých aplikací 123D. To vše i mnohé další dává nyní ve stínu právě představené 3D tiskárny naprostý smysl a pro Autodesk je to nikoliv krok, ale doslova dupnutí směrem k prudce se rozvíjejícímu trhu, na kterém tato značka s velkým A na začátku může zamíchat kartami stejně razantně, jako se to povedlo jinému – jablečnému – áčku na poli mobilních zařízení.

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA