STROJIRENSTVI.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Za hranice běžného 3D tisku s víceosým řešením RAM od Arevo Labs

Sdílejte tento článek na Twitteru
19. 11. 2015, napsal | Přidejte svůj názor

Je to jen pár dnů, co jsme zmiňovali zajímavou možnost 3D tisku z více směrů klasickou FDM/FFF technologií s konceptem RevoMaker. Jsou ale i sofistikovanější metody, například šestiosý 3D tisk s robotickým ramenem a speciálním softwarem od Arevo Labs.

Řešení od Arevo Labs přitom není jediným podobným víceosým řešením, které je v současnosti vyvíjeno – vzpomeňme třeba na tým MX3D, který chce s pomocí robotických ramen vytisknout kovový most přes jeden z amsterdamských kanálů.

Tým MX3D chce s pomocí robotů vytisknout kovovou lávku nad kanálem v centru Amsterdamu (zdroj: mx3d.com)

Tým MX3D chce s pomocí robotů vytisknout kovovou lávku nad kanálem v centru Amsterdamu (zdroj: mx3d.com)

Vývojáři z Arevo Labs mluví o své nové platformě jako o robotické aditivní výrobě (resp. Robot-based Additive Manufacturing, RAM) určené k tisku kompozitních součástí ve výrobní kvalitě a z prakticky jakéhokoli úhlu. Cíl je to poměrně ambiciózní, nicméně zdá se, že je velmi blízko komerčnímu nasazení. Celé řešení se skládá z dostupného víceúčelového robotického ramene IRB 120 od ABB, které váží pouhých 25 kilogramů a má dosah až 580 milimetrů, dále z extruderu na kompozitní materiály a vlastního softwarového prostředí. V případě potřeby lze použít i větší rameno – tiskový prostor pak údajně naroste až na úctyhodných 8 metrů krychlových.

Velmi důležitou roli hraje aplikace pro přípravu tisku. Na rozdíl od běžných řešení, která plátkují 3D model pouze v dvourozměrných vodorovných vrstvách, si musí poradit s mnohem složitějšími operacemi v šesti osách. Software navíc zahrnuje přesný kinematický simulátor pro posouzení vyrobitelnosti víceosým tiskem ještě před zahájením prací. Uvidíme, kdy podobná zařízení potkáme také v české malosériové a kusové výrobě.

Platforma RAM se skládá z robotického ramene, extruderu na kompozitní materiály a vlastního softwarového prostředí (zdroj: Arevo Labs)

Platforma RAM se skládá z robotického ramene, extruderu na kompozitní materiály a vlastního softwarového prostředí (zdroj: Arevo Labs)

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

You must be Jste přihlášen(a) to post comment.