STROJIRENSTVI.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Vytiskněte si vlastní letadlo aneb 3D modeláři z Česka se neztratí

Sdílejte tento článek na Twitteru
11. 8. 2015, napsal | 2 komentáře

Modelařina si získala srdce mnoha kluků ještě za šedivého socialismu. Jen plastikové modely u nás lisovalo hned několik družstev – od Kovozávodů po Směr. Za poslední čtvrtstoletí nastal další rozmach – s nepřeberným množstvím modelů, barev, nástrojů a pomůcek, včetně bohaté literatury. Dostupnost stolních 3D tiskáren však přináší do modelařiny zcela nové možnosti. A naši kutilové se jich chopili s vervou sobě vlastní.

Že vás už nebaví stavět rádiem řízené modely z balsy či tuctových stavebnic? Můžete si je vytisknout. Nebo i sami vymodelovat. Jednou z velmi zajímavých vlaštovek – rovnou bitevních stíhaček – je model populárního Spitfiru Mk XVI od Štěpána Dokoupila, který si můžete zakoupit na webu 3D LabPrint. S ohledem na měřítko 1:12 je letadlo rozděleno na menší tisknutelné části, které se snadno spojují.

Ladné křivky letounu Spitfire vyniknou i na zmenšeném modelu (foto: 3D LabPrint)

Autor si navíc pohrál s vnitřní nosnou konstrukcí dílů tak, aby poskytovala vysokou pevnost při nízké hmotnosti. Ta je u dálkově řízených modelů zvlášť důležitá. Letové charakteristiky tohoto RC modelu mají být plně srovnatelné s modely zhotovenými běžnými postupy a letoun má splňovat pravidla vzdušných soubojů podle ACES.

Propracovaná nosná konstrukce přispívá k odlehčení výtisků (foto: 3D LabPrint)

Propracovaná nosná konstrukce přispívá k odlehčení výtisků (foto: 3D LabPrint)

Jak se tiskne a staví model Spitfiru:

A jak létá s RC soupravou:

 

Dalším z autorů zajímavých modelů – tentokrát lodí – je Radek Barvíř. Výhod 3D tisku využil už u své bakalářské práce, která testovala možnosti využití 3D tiskárny Prusa i3 pro výrobu fyzických modelů reliéfu a zemského povrchu. Jeho láska k dopravním prostředkům a lodím jej však záhy dovedla k modelům lodí, které si můžete pod volnou licencí stáhnout a sami vytisknout.

Jeden z modelů lodí Radka Barvíře (model ke stažení: Thingiverse)

Jeden z modelů lodí Radka Barvíře (model ke stažení: Thingiverse)

 

Navrhujete vlastní zajímavé modely pro 3D tisk? Neváhejte nám o nich napsat na tomas.vit(at)prumysl.cz.

Komentáře k tomuto článku

  1. Vaše jméno nebo přezdívka napsal:

    Dobrý den,
    při četbě tohoto článku jsem si všiml malé chybky v textu, konkrétně se jedná o slovo „pevnost“ ve větě: Autor si navíc pohrál s vnitřní nosnou konstrukcí dílů tak, aby poskytovala vysokou pevnou při nízké hmotnosti.

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

You must be Jste přihlášen(a) to post comment.