STROJIRENSTVI.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Videoohlédnutí za atmosférou letošního 3Dexpa

Sdílejte tento článek na Twitteru
27. 5. 2016, napsal | 5 komentářů

V květnu ožily pražské Letňany rovnou čtyřdenní výstavou o stolním 3D tisku a 3D technologiích, dvoudenní odbornou konferencí o trendech v této oblasti i doprovodným programem s módní přehlídkou. Letos je navštívilo přes 1500 registrovaných návštěvníků i množství neregistrovaných – v rámci souběžně probíhajících veletrhů PVA. Ohlas vzbudila také dvoudenní konference, kde dvacítka přednášejících a hostů představila 300 posluchačům současné trendy světového i českého trhu 3D tisku, skenování a modelování.

Výstavu 25 předních českých výrobců a dodavatelů 3D tiskáren, 3D skenerů, tiskových materiálů a souvisejících služeb ozdobily na téměř 700 metrech čtverečných haly 2D zajímavé premiéry českých konstruktérů, kteří své úspěšné 3D tiskárny dodávají do Evropy i dále do světa. Česko má silné zázemí nejen ve vývojářích, ale také mezi výrobci kvalitních a mezinárodně úspěšných materiálů pro 3D tisk či mezi dodavateli zvučných zahraničních značek pro náš trh.

Podívejte se na pestré videoohlédnutí (tentokrát bez mluveného slova):

První den výstavy přinesla mezi diváky patřičný rozruch přehlídka Fashion.STL naznačující možnosti využití 3D tisku při tvorbě módních doplňků. Druhý den pro změnu zpestřil Souboj 3D tiskáren, při němž museli soutěžící týmy vystavovatelů vytisknout jednotně zadaný model z materiálu PLA přímo před zraky diváků a v zadaném časovém limitu.

3Dexpo 2016: Módní přehlídka s tištěnými doplňky Fashion.STL (foto: Tomáš Vít)

3Dexpo 2016: Módní přehlídka s tištěnými doplňky Fashion.STL (foto: Tomáš Vít)

Vyhlášení výsledků souboje i odpovědi na otázky, co umí současné stolní 3D tiskárny, jak si vybrat tu správnou, který tiskový materiál zvolit pro jaký účel nebo co s moderními 3D technologiemi dokážou talentovaní modeláři či studenti, přinesla dvoudenní konference plná zajímavých přednášek a hostů. Hned první den proběhl mj. zajímavý diskusní panel moderovaný Janem Homolou, šéfem Vydavatelství Nová média, který vyzpovídal přední české vývojáře i dodavatele. A padala zde nečekaně otevřená čísla, třeba k odhadu letošních prodejů 3D tiskáren u nás. Po oba dny konference si její účastníci odnášeli hodnotné ceny, včetně dvou 3D tiskáren Finder od ABC3D.

3Dexpo 2016: 3D tisk dnes pomáhá vyrábět i odolné a funkční součásti s pevností kovu (z expozice 3Dwiser; foto: Tomáš Vít)

3Dexpo 2016: 3D tisk dnes pomáhá vyrábět i odolné a funkční součásti s pevností kovu (z expozice 3Dwiser; foto: Tomáš Vít)

Ač by se mohlo zdát, že stolní 3D tisk bude po splasknutí mediální bubliny přehnaných očekávání stagnovat, není tomu tak. Ve správných rukou tvůrčích profesí jsou dnešní stolní 3D tiskárny mocným nástrojem. Letošní ročník 3Dexpa, uspořádaný opět na větší výstavní ploše, ve větším konferenčním sále a za ještě většího zájmu návštěvníků, potvrdil velký potenciál moderních 3D technologií a jejich využití v praxi – od modelářství přes školství až po výrobu prototypů a funkčních součástí.

3Dexpo 2016: Již první den odborné konference potvrdil zájem o nejnovější trendy (foto: Iva Tomečková)

3Dexpo 2016: Již první den odborné konference potvrdil zájem o nejnovější trendy (foto: Iva Tomečková)

Poděkování patří všem partnerům, bez nichž by výstava a konference nemohly vzniknout.

Komentáře k tomuto článku

 1. Elfík napsal:

  Řekl bych, že to byla spíš taková trapná okresní výstavka, než nějaké expo. Pro nahodilého zájemce sotva na proběhnutí, pro člověka 3D tiskem zasaženého max. 15minut dál a kde nic tu nic. Pokud budou vystavovatelé v umrtvování expa pokračovat stejným tempem, tak tam příště asi nepřijede ani Průša, kterého nacpali se třema tiskárnama na 4m čtvereční. A nepleťe si návštěvnost této výstavky s Polgrafickým veletrhem, k tomu to má daleko jako autíčko na klíček k buldozeru..

  • Tomáš Vít napsal:

   Dobrý den, vidíte, mně 15 minut mnohdy nestačilo ani na všechny novinky na jediném stánku. Podobně nakonec reagovali i mnou oslovení návštěvníci, kteří se o novinky hlouběji zajímali či vybírali novou 3D tiskárnu (a nepřišli si halu pouze „proběhnout“). Poradíte nám, prosím, větší výstavu stolního 3D tisku v Česku, kde můžete vidět tolik vystavujících (a za čtyři dny i návštěvníků), dvoudenní konferenci, které se zúčastnila dvacítka přednášejících a tři stovky posluchačů, či kde se odehrávají třeba souboj 3D tiskáren a světové i české premiéry nových 3D tiskáren? – Naopak vysoce oceňuji práci pořadatelů, kteří obětovali několik měsíců přípravě podobné akce (ze zájmu a nadšení, rozhodně ne pro zajímavé peníze, protože ty v českých podmínkách podobná akce nevydělá).

 2. Tomsh napsal:

  Zdravým
  Buďme rádi že takovou výstavu u nás vůbec někdo pořádá a celý kolektiv 3D-tiskařů v ČR přivede na jedno místo ,kde máš vůbec možnost nějaké informace nasbírat.
  Děkujeme Super práce.!Nejlepší byli konference

 3. Jan Šmejcký napsal:

  Zpravidla komentáře nepíši, avšak v seznamu první komentář k tomuto článku mne k reakci vyzval. Byl jsem členem teamu Abc3D / Elvira (jeden z vystavovatelů) a na 3Dexpo 2016 jsme vystavovali po druhé. I s přihlédnutím na fotografie dřívějších ročníků lze jednoznačně konstatovat zvyšující se úroveň, nabídku 3D zařízení a sortimentu obecně. Ačkoli jsme byli obklopeni konkurencí, musím jednoznačně říci jako fanda 3D tisku, že většina vystavujících nabízela zajímavá zařízení v segmentu cca 10-100tis Kč. Mnohá z nich mají své zákazníky a to já, ač konkurence, plně respektuji. Vůči pořadatelům nemám výraznějších výtek a rád jim opět poděkuji za jejich osobní přístup a nekonečné úsilí seznámit širokou veřejnost se základním sortimentem 3D. Navštěvuji 3D výstavy po celém světě a 3Dexpo s přihlédnutím na své zaměření základního 3D segmentu, rozhodně snese srovnání. Ještě upřesňuji, že velikost prezentačního stánku si určuje / objednává každý vystavovatel sám. Pořadatel rád a jistě uvítá objednávky větší plochy vystavujících. Zpětná vazba našich nových zákazníků byla pozitivní a i ostatní návštěvníci (kteří se zatím nestali zákazníky) byli rádi, že mají možnost vidět na jednom „fleku“ pestrý sortiment.

 4. Mike napsal:

  Bylo fajn videt vsechno co je v CZ na jednom miste. Dve poznamky, desive obcerstveni, jen silene smazene veci, priste pozvete jeden pojizdnej stanek s burgerama a bude vystarano. Druha poznamka, proc proboha naprosta vetsina tiskaren stala a netiskla, kde jinde, nez na vystave maji bezet. To bylo velmi smutne a i v jinak nezajimave IQ landii v Liberci jim 3D tiskarna stale bezi.

  Uplne schovanej v sekci nejakejch obrovskejch stroju, byl typek, co si postavil Deltu uplne sam jako maturitni praci, nasel sem ho ja a pak uz asi nikdo. skoda

  Uvidite pristi rok, to bude jeste lepsi

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

You must be Jste přihlášen(a) to post comment.