VIDEO: Američtí výzkumníci experimentují s 3D tiskem živých nádorů

Sdílejte článek přátelům →

Soukromá Drexelova univerzita se již delší dobu specializuje na tzv. biofabrikaci, tedy „výrobu“ biologických tkání metodami 3D tisku. V tomto ohledu se nyní její výzkumníci zaměřili na boj s rakovinou.

Tým pod vedením doktora Wei Suna produkuje 3D tiskem „živé“ modely struktur, jaké vytváří v organismu zhoubný nádor děložního čípku u žen. Tímto způsobem by měli vědci dokázat lépe pochopit, jak tyto nádory rostou a především, jak zanikají.

Metoda 3D tisku, o které zde hovoříme, je velice náročná, neboť je nutno dodržet vhodnou teplotu a odpovídající mechanickou sílu při vytlačování materiálu. Jakýkoliv nepatřičný výkyv v těchto parametrech znamená, že buňky zaniknou.

Tisk tkáně podobné té, která v těle roste jako zhoubný nádor. Zdroj: Drexelova Univerzita/Youtube.com
Tisk tkáně podobné té, která v těle roste jako zhoubný nádor. Zdroj: Drexelova Univerzita/Youtube.com

Použití 3D tisku v tomto výzkumu má proti standardně používaným metodám tu výhodu, že lze chování nádoru zkoumat na prostorovém modelu, nikoliv na pouhé plošné reprezentaci (řezu), který se pro taková testování používá standardně. Je totiž vyzkoušeno, že tyto plošné zkušební vzorky bývají náchylnější k reakci na vyvíjené medikamenty a jejich používání pak vede k přehnanému optimismu, který se následně v praxi nepotvrzuje a léky nejsou tak účinné, jak se čekalo.

Oproti tomu modely vytvářené ve 3D z živých buněk vykazují vyšší rezistenci a chovají se víc jako skutečné tumory. Podle magazínu Gizmag se v navazujícím výzkumu doktor Sun hodlá věnovat vytváření dalších typů živých nádorových struktur a jejich zkoumání. 3D tiskárnu na produkci tkání jeho tým využívá již od roku 2002.

VIDEO: 3D tisk nádorových tkání

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA