13. 8. 2015 0

Tisknout díly je možné nejen ve stavu beztíže, ale také ve vakuu

Tisknout díly je možné nejen ve stavu beztíže, ale také ve vakuu

Když na sklonku minulého roku tým Made in Space vyslal do vesmíru 3D tiskárnu Zero G vlastní konstrukce, aby prokázal, že je možné tisknout i ve stavu beztíže, šlo o jeden z důležitých milníků aditivní výroby. Ve spolupráci s NASA však konstruktéři kráčeli k dalšímu, neméně zásadnímu experimentu – a tím je tisk bez přítomnosti pozemské atmosféry.


Po sérii pozemských testů tým Made in Space oznámil, že tisk ve vakuu je možný. Padla tím další bariéra z pohledu vesmírného výzkumu. Po úspěchu tiskárny Zero G, která na Mezinárodní kosmické stanici (ISS) úspěšně otestovala aditivní výrobu ve stavu bez zemské tíže, přičemž četné vzorky byly následně zkoumány zpět v laboratoři na Zemi, jde o další krok ke zrodu kompletní laboratoře 3D tisku. Ta se má stát součástí ISS ještě letos a do kosmu přinést možnost tisku dílů z plastu schváleného pro nasazení v oblasti letectví a kosmonautiky. Vrchní konstruktér Mike Snyder přitom očekává, že se tyto díly stanou součástí reálných zátěžových testů na oběžné dráze za méně než rok a půl. Nejprve však opět proběhne důkladné porovnání výtisků z vesmírné stanice s těmi zhotovenými na Zemi.

Tiskárna Zero G prokázala, že je možné úspěšně tisknout i ve stavu beztíže (foto: Made in Space)

Tiskárna Zero G prokázala, že je možné úspěšně tisknout i ve stavu beztíže (foto: Made in Space)

Možnost aditivní výroby na oběžné dráze je velmi lákavá hned z několika hledisek. Například překonání výrazných omezení, která platí pro náklad směřující na oběžnou dráhu. Do prostorových i váhových limitů se vleze jen to nejnutnější, o čem se při plánování mise předpokládá, že bude potřeba. Nabízí se tak 3D tisk potřebných součástek přímo ve vesmíru – i s možností je okamžitě otestovat a vylepšit, aniž by se muselo čekat na další let. Konstruovat samozřejmě nemusejí vytížení astronauti, určitě rádi pomohou konstruktéři z pozemského vesmírného centra. Možná ale nepředbíhejme: příští rok ukáže, zda se sen konstruktérů vesmírné laboratoře 3D tisku podaří dotáhnout do úspěšného konce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

REKLAMA

banner
PŘIDEJTE SE K NÁM NA FACEBOOKU
Facebook Pagelike Widget