Tisknout díly je možné nejen ve stavu beztíže, ale také ve vakuu

Sdílejte článek přátelům →

Když na sklonku minulého roku tým Made in Space vyslal do vesmíru 3D tiskárnu Zero G vlastní konstrukce, aby prokázal, že je možné tisknout i ve stavu beztíže, šlo o jeden z důležitých milníků aditivní výroby. Ve spolupráci s NASA však konstruktéři kráčeli k dalšímu, neméně zásadnímu experimentu – a tím je tisk bez přítomnosti pozemské atmosféry.


Po sérii pozemských testů tým Made in Space oznámil, že tisk ve vakuu je možný. Padla tím další bariéra z pohledu vesmírného výzkumu. Po úspěchu tiskárny Zero G, která na Mezinárodní kosmické stanici (ISS) úspěšně otestovala aditivní výrobu ve stavu bez zemské tíže, přičemž četné vzorky byly následně zkoumány zpět v laboratoři na Zemi, jde o další krok ke zrodu kompletní laboratoře 3D tisku. Ta se má stát součástí ISS ještě letos a do kosmu přinést možnost tisku dílů z plastu schváleného pro nasazení v oblasti letectví a kosmonautiky. Vrchní konstruktér Mike Snyder přitom očekává, že se tyto díly stanou součástí reálných zátěžových testů na oběžné dráze za méně než rok a půl. Nejprve však opět proběhne důkladné porovnání výtisků z vesmírné stanice s těmi zhotovenými na Zemi.

Tiskárna Zero G prokázala, že je možné úspěšně tisknout i ve stavu beztíže (foto: Made in Space)
Tiskárna Zero G prokázala, že je možné úspěšně tisknout i ve stavu beztíže (foto: Made in Space)

Možnost aditivní výroby na oběžné dráze je velmi lákavá hned z několika hledisek. Například překonání výrazných omezení, která platí pro náklad směřující na oběžnou dráhu. Do prostorových i váhových limitů se vleze jen to nejnutnější, o čem se při plánování mise předpokládá, že bude potřeba. Nabízí se tak 3D tisk potřebných součástek přímo ve vesmíru – i s možností je okamžitě otestovat a vylepšit, aniž by se muselo čekat na další let. Konstruovat samozřejmě nemusejí vytížení astronauti, určitě rádi pomohou konstruktéři z pozemského vesmírného centra. Možná ale nepředbíhejme: příští rok ukáže, zda se sen konstruktérů vesmírné laboratoře 3D tisku podaří dotáhnout do úspěšného konce.

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA