Tak trochu jiný „3D“ tisk – tiskárna Tag on That vám umožní označkovat objekty různých tvarů

Sdílejte článek přátelům →

Designéři mají žně. Nejen, že mohou díky dostupným osobním 3D tiskárnám okamžitě převádět své myšlenky v reálnou podobu – nyní se jim otevírají nové možnosti také při aplikování potisků.

Tag on That je dalším z perspektivních projektů, které mají ambice „demokratizovat“ technologie dosud dostupné pouze v profesionální sféře a tomu odpovídající finanční náklady. Podobně jako autoři 3D tiskárny Form 1 se i tvůrci Tag on That rozhodli zkusit štěstí na webu Kickstarter.com, kde jejich nápadu vyjádřilo podporu již 25 drobných investorů, kteří se dosud složili na téměř jedenáct tisíc dolarů (požadováno je ovšem 75 tisíc).

O čem je ale vlastně řeč? Tag on That je přístroj, který dokáže „tisknout na cokoliv“. V podstatě se jedná o mechanické razítko, se kterým můžete sériově přenášet originální vzor na objekty teoreticky neomezených tvarů. Pro lepší představu – můžete tak svým monogramem označkovat například svoje golfové míčky, přičemž tím monogramem se nerozumí jen text, ale třeba váš osobní portrét (více napoví fotografie).

Ukázky potisků produkovaných na drobném zařízení Tag on That. Zdroj: Kickstarter.com
Ukázky potisků produkovaných na drobném zařízení Tag on That. Zdroj: Kickstarter.com

Zařízení funguje na velmi jednoduchém principu, kdy si ve speciální komoře vytvoříte nejprve vzor a ten následně prostřednictvím podušky přenášíte na potiskovaný objekt. Lze takto zpracovat i celou sérii rychlostí zhruba pět až osm otisků za minutu. Jak to celé funguje, můžete vidět na videu pod článkem.

Důvodem, proč o tom píšeme na webu 3D-tisk.cz je to, že Tag on That může pro svoji flexibilitu dobře posloužit k označování, nebo dekorování produktů ze 3D tiskáren. Zejména pak těch, jež samy nedokážou kombinovat více materiálů současně a jejich výstup je tak obvykle pouze jednobarevný.

Potiskovat můžete takřka jakýkoliv povrch, ať už se jedná o plast, dřevo, papír nebo lesklý kov. Předpokládaná cena zařízení začíná na 299 dolarech, společně se sadou pro tvorbu originálních vzorů pak činí 599 dolarů.

<iframe width=“480″ height=“360″ src=“http://www.kickstarter.com/projects/376749862/tag-on-that-print-anything-on-anything/widget/video.html“ frameborder=“0″> </iframe>

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA