Stratasys kupuje výrobce osobních 3D tiskáren MakerBot za 403 milionů dolarů

Sdílejte článek přátelům →

Pro trh s 3D tiskárnami je akvizice MakerBotu firmou Stratasys dosavadní událostí roku. První jmenovaný je jedničkou v prodejích osobních 3D tiskáren, druhý (nesrovnatelně větší) „dvojkou“ v profesionálních strojích pro aditivní výrobu.

O spojení obou firem se spekulovalo již v uplynulých dnech, ve čtvrtek 20. června jsme se dočkali oficiálního oznámení. MakerBot Industries se stane samostatnou divizí Stratasysu, která si zachová dosavadní tvář, management i obchodní model. Firma byla koupena výměnou za balík akcií Stratasysu, jehož aktuální hodnota činí zhruba 403 milionů dolarů.

MakerBot patří k nejvýraznějším značkám mezi osobními, nebo také „desktopovými“ 3D tiskárnami, jichž od roku 2009 prodal již přes dvaadvacet tisíc. Z toho polovinu tvoří prodeje nejnovějšího modelu MakerBot Replicator 2, který je na trhu teprve devět měsíců.

3D tiskárny MakerBot Replicator 2 se prodalo za devět měsíců přes jedenáct tisíc kusů. Foto: MakerBot Industries
3D tiskárny MakerBot Replicator 2 se prodalo za devět měsíců přes jedenáct tisíc kusů. Foto: MakerBot Industries

Tržby MakerBotu rostou doslova raketovým tempem. Zatímco za celý loňský rok vydělala firma 15,7 milionu dolarů, jen za první čtvrtletí letošního roku to bylo 11,5 milionu. Velmi hodnotnou devízou MakerBot Industries je také komunitní web Thingiverse.com, obsahující v současnosti největší databázi zdrojových dat pro 3D tisk na světě.

Společně s MakerBotem se bude Stratasysu o něco snáze konkurovat nejsilnějšímu hráči na trhu, kterým je 3D Systems. Také ta již disponuje řadou spotřebitelských osobních 3D tiskáren pod značkami Cube a CubeX, které lze označit za přímé konkurenty pro MakerBot Replicator 2.

CubeX prodává 3D Systems za ceny od 2799 dolarů, MakerBot Replicator 2 pořídí americký zákazník za 2199 dolarů.

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA