STROJIRENSTVI.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Stavíme 3D tiskárnu #2: Montáž stavebnice Prusa i3 Plus (video)

Sdílejte tento článek na Twitteru
29. 4. 2016, napsal | 13 komentářů

Podívejte se spolu s námi, jak to vypadá, stavíte-li stolní 3D tiskárnu od úplného začátku a z dílů, které byly zčásti také sami vytištěny. Kde jsou výhody a kde možná slabší místa známé české reprapové stavebnice?

Epizody seriálu:

1. Představení vybrané stavebnice

2. Montáž stavebnice

3. Přestavba z Prusa i3 Plus na i3 MK2

 

Kompletní druhý díl seriálu vám nabízíme formou videa v HD rozlišení s ukázkami jednotlivých částí sestavy (chcete-li se pouze začíst, pokračujte níže):

 


 

Pokud jste minuli první díl našeho seriálu, ve kterém jsme si stavebnici důkladně představili a vysvětlili, proč padla volba zrovna na ni, rychle to dožeňte nad naším prvním videem. Tentokrát už se podíváme, co obnáší montáž stavebnice od prvních sestav až po celkovou kompletaci. Naším cílem rozhodně není zachytit všechny kroky montáže a suplovat tak velmi podrobný návod tvůrců tiskárny, který najdete na adrese manual.prusa3d.com i s detailními fotografiemi. Chceme se však podělit o pár zkušeností očima začínajících uživatelů.

Co obnáší montáž reprapové stavebnice

Už před stavbou reprapové stavebnice je dobré si uvědomit, jaký rozdíl přináší oproti hotovým, komerčním tiskárnám z pohledu konstrukce. Co šlo, je vytištěno, co nešlo, je povětšinou z dobře dostupných součástek. Sestava je celkově hodně otevřená, do všech míst se tak rychle dostanete, například při dodatečných úpravách či vylepšeních. Odvrácenou stranou tohoto přístupu je, že se na vše, včetně elektroniky, bude prášit – a nachytané nečistoty nebude tak pohodlné odstraňovat.

Stovky ke stavbě nezbytných součástek jsou pečlivě rozděleny v popsaných sáčcích

Stovky ke stavbě nezbytných součástek jsou pečlivě rozděleny v popsaných sáčcích

Vlastní montáž může být i pro začínající uživatele s trochou zručnosti příjemným relaxem na jeden den či několik večerů – ne nepodobným stavbě většího modelu z nestárnoucího Merkuru. Kromě závitů a matic zde však hrají důležitou roli i početné plastové stahovací pásky. Mám-li vyseknout poklonu autorům stavebnice, pak za to, že stovky součástek byly přesně tam, kde měly být – v krabičkách či pospaných a očíslovaných sáčcích. Jen jediný šroubek byl omylem kratší, naštěstí zcela standardního rozměru, tedy snadno nahraditelný.

Montáž chvílemi připomíná starou známou stavebnici Merkur

Montáž chvílemi připomíná starou známou stavebnici Merkur

Ani s nářadím si nemusíte dělat starosti, je součástí stavebnice. Doporučuji ale pohodlnější šroubovák na imbusové spoje a modelářský nůž na začištění hran tištěných dílů. Ale nebojte, valnou většinu dílů použijete tak, jak dorazily. Většina vytištěných součástek je z ABS. Po zkušenostech s celokovovými stavebnicemi jsme uvažovali, jak si povedou z pohledu dlouhodobé spolehlivosti, avšak zkušenosti majitelů originálních stavebnic i3 jsou zde pozitivní. Je možné vytisknout si (nebo nechat si vytisknout) díly i v jiné barvě, pokud by vám snad atraktivní černo-oranžová kombinace neseděla.

Většina dílů je vytištěna z ABS

Většina dílů je vytištěna z ABS

Samotný manuál je přehledný a dobře členěný po jednotlivých dílčích sestavách. Vyznají se v něm i prvomontážníci. Pokud se přesto někde zaseknete nad ne zcela jasným detailem, doporučuji projít několik kroků dopředu, záhada se většinou objasní. Při montáži si vystačíte se dvěma rukama. Operací náročnějších na větší zručnost či sílu je minimum. Celkově jde také o čistou práci, se kterou se nemusíte bát po večerech okupovat třeba jídelní stůl. Trocha oleje navíc k očištění je pouze na lineárních ložiscích.

Sestavy os Y, X a Z

Při stavbě osy Y, což je vůbec první sestava celé stavebnice, si užijete množství šroubovaných spojů. Zvlášť zpočátku, při utahování některých šroubků na rozhraní kovových a plastových dílů, to chce trochu cviku. I autorovi videa se podařilo úspěšně přešroubovat jeden ze spojů, naštěstí bez dopadu na funkci nebo pevnost spoje. U první větší sestavy narazí uživatel také na napínání řemene při jeho současném uchycování. Zjednodušené řešení bez dodatečných napínáků funguje dobře, dávejte si ale pozor na pečlivé provedení.

Osa Y s vozíkem, na kterém se posléze pohybuje tisková podložka

Osa Y s vozíkem, na kterém se posléze pohybuje tisková podložka

Osa X, druhá sestava, zajišťuje pohyb tiskové hlavy nad podložkou ve vodorovném směru. Trochu hrubé síly si zde vyžádá vtlačení ložisek do tištěných dílů. Při uchycování koncových mikrospínačů na hlazenou tyč stahovací páskou doporučuji rovnou doplnit i pásku pojistnou.

Osa X ponese lehkou tiskovou hlavu

Osa X ponese lehkou tiskovou hlavu

U sestavy osy Z zajišťující pohyb nahoru a dolů pomocí dvojice závitových tyčí po stranách, jsme narazili na zpevněný úchyt motorů, který byl dokonce novější než ten zobrazený v on-line manuálu. Je vidět, že stavebnice je vylepšována takřka nepřetržitě. Montáž však zůstala shodná. Velkou výhodou je otevřenost celé konstrukce. Když třeba zjistíte, že máte jednu ze stahovacích pásek na lineárním ložisku dříve montované osy Y pootočenou tak, že mírně brání pohybu skrz otvor v rámu, ucvaknete ji a snadno přidáte novou. Kde jsme byli trochu na vážkách nad zjednodušením spoje, je napojení závitových tyčí na osy krokových motorků v ose Z dvojicí zelených bužírek. Uvidíme později, jaký vliv to bude mít na homogenitu tisku.

Osa Z zahrnuje hned dvě poháněné závitové tyče po stranách

Osa Z zahrnuje hned dvě poháněné závitové tyče po stranách

Extruder, displej a elektronika

Sestava extruderu přináší jedno velké ulehčení montáže, které jsme zmiňovali už v prvním díle seriálu. Celý hot end od E3D je už zkompletovaný a otestovaný, začátečníci se tak vyhnou řadě potenciálních a těžko odhalitelných chyb. Chybět by vám snad mohla dnes stále oblíbenější sonda, která usnadňuje vyrovnání podložky díky automatické vícebodové kalibraci před každým tiskem. Ale třeba se jí dočkáme v jednom z chystaných vylepšení stavebnice.

Sestava extruderu se zabudovaným hot endem od E3D

Sestava extruderu se zabudovaným hot endem od E3D

Praktický je dodávaný LCD displej. Byť díly jeho zakrytování byly trochu pokroucené, jiné zase vyžadovaly začištění hran ostrým nožíkem, s osazením by si měl po chvíli poradit i začátečník. LCD displej mu vzápětí umožní ovládat tiskárnu i bez trvale připojeného počítače či tiskového serveru, což se určitě šikne nejen v začátcích.

LCD panel usnadňuje řízení tiskárny bez připojeného počítače a zpřístupňuje tisk z SD karty

LCD panel usnadňuje řízení tiskárny bez připojeného počítače a zpřístupňuje tisk z SD karty

Už z podstaty věci je uživatelsky nejsložitější částí stavby osazení a zapojení elektroniky – tedy řídicí desky a kabeláže, spolehlivý zdroj je dodáván hotový a zakrytovaný. Montáž kabelů ve stísněnějších podmínkách může být pro nezkušené stavitele trochu loterií. Platí zde „dvakrát měř a jednou spouštěj“. Špatné zapojení konektorů může vést k selhání tiskárny či poškození elektroniky, na což upozorňují i autoři návodu. Raději si tak zapojení podle jejich schémat v manuálu dvakrát zkontrolujte, než tiskárnu poprvé spustíte pod napětím.

Zdroj s vypínačem je už dodáván plně zakrytovaný

Zdroj s vypínačem je už dodáván plně zakrytovaný

Nejsložitější je pro začátečníky montáž kabeláže s již osazenými konektory

Nejsložitější pro začátečníky může být správná montáž kabeláže. Všechny konektory jsou osazeny, pájení není nutné

Příjemné skládání i pro méně zkušené

Celou montáž jsme si velmi užili a nenarazili jsme na nic, co by nám zabránilo postavit kompletní funkční 3D tiskárnu. Výsledný dojem z připravenosti stavebnice na sestavování samotnými uživateli je velmi pozitivní. Je vidět obrovský kus práce nad doprovodnou dokumentací ve více jazycích, promyšlené členění do postupně budovaných funkčních celků i již aplikovaná vylepšení podle zpětné vazby celosvětové komunity uživatelů.

Přímočarou stavbu celé tiskárny Prusa i3 Plus si můžete v klidu užít za jediný den či třeba po večerech

Přímočarou stavbu celé tiskárny Prusa i3 Plus si můžete v klidu užít za jediný den či třeba po večerech

Na naše zkušenosti, jak si stavebnice povede při tisku, se můžete těšit zase příště. Prozradíme, že oživení proběhlo doslova „na první dobrou“ – a už pilně tiskneme.

 

Foto: Tomáš Vít

Komentáře k tomuto článku

 1. Kafka napsal:

  Jedna z nejhorších tiskáren, co jsem kdy viděl. Rám není tuhý a celkově je celá konstruke pofidérní. Soustavné kalibrace a při cestě autem se to rozsype.

  • Ondřej Průša napsal:

   Děkujeme za zpětnou vazbu! Tisková hlava se pohybuje pouze v osách X a Z, které jsou obě rovnoběžné s rámem a tedy nemají ho jak rozkmitat a jakákoliv „tuhost“ nemá žádný vliv na tisk. Co se týká kalibrace po cestě autem – řekl bych, že se to týká téměř jakékoliv tiskárny a těch několik minut není nic zásadního, když můžete tisknout nádherné 50 mikronové printy – http://www.prusa3d.cz/3d-modely-pro-tisk/. Nebo se podívejte na galerie tisků zákazníků – http://www.prusa3d.cz/tisky-z-originalni-prusa-i3-plus/. Pokud opravdu máte naši tiskárnu a takhle netiskne, prosím ozvěte se naším operátorům na 24/7 helplinku a určitě to s vámi vyřeší.

   • Kafka napsal:

    Vzhledem k tomu, že nepoužíváte žádný úhelník, měřidla a celkově je konstrukce pofidérní, tak o rovnoběžnosti, či zúhlování os nemůže být ani slovo. Asi se budete divit, ale tuhost rámu je základ všeho. Tiskárna v ose Z nikdy netiskne v úhlu 90 stupňů, ale 85 a to se ještě mění v závislosti na množství filamentu na cívce. U normálních tiskáren s tuhým rámem (ve stejné cenové hladině) nekalibrujete. O Vašich operátorech bych úplně pomlčel – do teď čekám odpověď. Kraviny se tiskly dobře, ale pro konstrukční modely nepřijatelné. Jsem rád, že jsem se toho zbavil.

    • Ondřej Průša napsal:

     Dobrý den,

     respektuji Vaše konstruktérské zkušenosti, určitě máte za sebou spoustu návrhů tiskáren a přehled o konkurenci, nicméně z naší zkušenosti si dovolíme nesouhlasit. Úhel 85 stupňů můžete mít pouze v případě, když si ohnete tyče, což rozhodně není standardní situace, cívka samotná na to nemá váhu. Nějakým způsobem pak kalibrujete každou tiskárnu, ať už mají rám jakýkoli.

     Mohu se optat, jakou jste měl od nás tiskárnu? Dívám se do emajlů, že se nám před časem ozýval pan Kafka, který si sám nějakým způsobem vylepšoval jednu z našich prvních tiskáren z roku 2013 a plně mu nefungoval nový fimware, který si také sám upravoval a pro jeho tiskárnu nebyl určený. Pokud už to jste, nebo nejste Vy, rádi vám ukážeme, kam se od té doby 3D tisk posunul a zveme vás na 3D Expo, kde bude tiskárna včetně konstrukčních výtisků k vidění.

  • StepaCZ napsal:

   tak tiskáren jsem zkoušel celkem dost a PRUSA mi funguje celkově asi nejlépe a to netisknu žádné jednoduché věci (3dlabprint.com), ale chápu že si chcete odfrknut na diskuzi…

 2. Kafka napsal:

  Omyl. S ohnutými tyčemi to nikterak nesouvisí. Zřejmě jste ve škole na fyziku chyběl. Pružnost materiálu Vám zřejmě nic neříká a jako bonus se to dá mat. spočítat. Navíc si každý může vyzkoušet zaklonění rámu po nasazení cívky. Nechal jsem si nařezat skla a kalibroval jsem pouze jednou, zatím co u Vaší tiskárny jsem to dělal soustavně (co tisk to kalibrace) Proč jsem u Vaší tiskárny musel soustavně kalibrovat ? odpovězte si sám, když máte takové zkušenosti. Na 3D expo rozhodně zavítám, ale u Vašeho stánku se nezastavím. Minule mi to stačilo.

  • Ondřej Průša napsal:

   Dobrý den,

   pokud máte opravdu tiskárnu starou tři roky, mohl Vám odejít mikrospínač a pak by se toto mohlo stávat. Normální je nicméně kalibrovat pouze po výměně skla (a i pak trvá kalibrace maximálně několik desítek sekund), pokud se tiskárna chovala jak popisujete, je to věc na reklamaci a pomáháme i případě, kdy jste si na tiskárně udělal vlastní úpravy. Máme tu na farmě 40 tiskáren (https://www.facebook.com/PrusaResearch/videos), co nám téměř nonstop tisknou díly, takže máme celkem přehled. Konstrukce se od té doby také výrazně změnila a věřím, že by rám mohl pohnout, kdybyste na něho umístil desetikilovou cívku, ale při standardní kilové se ani nehne.

  • Samuel Sebastian napsal:

   ak hladate presnu lacnu tlaciaren, dobru skusenost mam s velleman alebo obdoba, ultimaker, kde je hlava na osach X/Y a podlozka na ose Z. pripadne pockat na HP pokial da na trh slubovanu 3d tlaciaren za priaznivu cenu. (odkaz mam v prvom prispevku prvej casti). PS: pred kupenim som na zostavenej meral uhol a kruznice, bola dokonale presna.

  • Martin Kubečka napsal:

   Osobně mám i3 od Prusa3d.cz zhruba 3 měsíce. Kalibroval jsem v podstatě 3x. jednou po stavbě a jednou po transportu autem. Nyní mám tiskárnu na stole a asi 2 měsíce nebylo nutno nic kalibrovat – tisk zhruba 3-4x týdně. Možná jste na fyziku nechyběl, ale nevím, zda jste byl na všech „dílnách“ :-). Ale dost legrace a invektiv, osobně to opravdu vidím na nějaký problém v montáži.

 3. petr napsal:

  Dobrý den. Taky se mi tato konstukce zdá jako kopřiv plot za ty peníze, stahovat koncáky stahovací páskou. motor spojený benzinovou hadičkou atd… Koupil jsem si konstrukci z číny a ta kontrukce se ani nehne, koncáky pěkne na drážkách,motor hnací hřídele pěkně pevné pružné spojení, kuličkové vedení atd.je teda pravda , že Prusa i3 Plus má dobrou elektoniku se softwarovou podporou, super diskuzni forum a propagace 3D tisku panem Prušou se mi moc líbí a fandím mu v tom co dělá

 4. Kafka napsal:

  Mikrospínač neodešel. Jde o to, že výtisky sundávám přímo z tiskárny a nesundávám sklo (pochopitelně za studena). Bohužel Vaše tiskárna je pofidérní konstrukce a musí se k ní přistupovat jako kdyby byla z papíru. Všichni víme, že se Vaše tiskárna sesype jenom při převozu autem (jsou toho plná fóra). To, že Vám kalibrace zabere pár sekund je patrné z videa a autor na to ještě upozorňuje. Vůbec neřešíte nějaké hrany, apod.: Vaši pomoc jsem několikrát názorně viděl a ve finále člověk pak hledá na fórech. Jakým způsobem se změnila konstrukce ? Rám je stejné nějaké AlMg 6mm, závitovky M10 8.8 a podložky máte taky furt stejné, obyčejné. Ostatní je naprosto irelevantní. Rám se zakloní a znovu upozorňuji, že je to mat. spočitatelné. Nesnažte se mě opít rohlíkem, jisté věci jsou dané. Prokažte mi laskavost a použijte mag. stojánek. Dřevěným metrem nic opravdu nezměříte. Vzhledem k tomu, jaký máte přehled, tak jistě víte, že na thingiverse je spousta úprav na vyztužení rámu a že se to věčně řeší. To, že máte ložiska a koncáky připevněné zdrhovací páskou, motory spojené hadičkou ze sekačky, volné uložení obyčejných závitovek, čínské řemeny gt2 bez napínáků apod. nemá snad ani cenu komentovat. Firmware, rambo, E3D a marketing to je jediné, co je dobré, ale při ceně tiskárny to je taky k smíchu, když čína stojí 250 usd a je mnohem lepší.

 5. Ondra napsal:

  Dobrý den,
  Pane Kafko, uvažuji o zakoupení 3d tiskárny. Zaujala mě Vaše odpověď panu Průšovi. Mohl byste mi, prosím, doporučit čínskou tiskárnu? Nejlépe odkaz pokud by to bylo možné? Mnohokrát děkuji. ondrakasl@seznam.cz

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

You must be Jste přihlášen(a) to post comment.