STROJIRENSTVI.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Stavíme 3D tiskárnu #1: Představení vybrané stavebnice Prusa i3 Plus (video)

Sdílejte tento článek na Twitteru
19. 4. 2016, napsal | 6 komentářů

Postavit si vlastní 3D tiskárnu už dávno nemusí být úmorným laborováním pro ty nejotrlejší elektrotechniky. V našem novém seriálu vám chceme ukázat, s čím se při stavbě potkáte a jak může stavba „od nuly“ přispět k pochopení funkce jednodušší reprapové 3D tiskárny – na rozdíl od situace, kdy si tiskárnu koupíte už sestavenou.

Epizody seriálu:

1. Představení vybrané stavebnice

2. Montáž stavebnice

3. Přestavba z Prusa i3 Plus na i3 MK2

 

Kompletní první díl seriálu vám nabízíme formou videa v HD rozlišení s ukázkami jednotlivých dílů (chcete-li se pouze začíst, pokračujte níže):

 


 

Proč jsme pro náš seriál zaměřený na začínající 3D tiskaře zvolili zrovna originální stavebnici Prusa i3 Plus a ne některou z dalších oblíbených českých tiskáren?

 • Jde o nejúspěšnější konstrukci s českým rodokmenem. Podle dubnových statistik 3D Hubs je i3 vůbec nejoblíbenější typem stolní 3D tiskárny na světě (minimálně mezi takřka 30 000 huby).
 • Originální stavebnice Josefa Průši s certifikací CE nabízí (na rozdíl od mnoha čínských klonů) ověřené součástky (vč. desky RAMBo mini či hot endu od E3D), je doplněna názornou dokumentací, se kterou by si měl poradit i začínající uživatel, stejně tak podporou v českém jazyce, včetně řady názorných videí, jak tiskárnu používat. Nechybí ani tiskové profily pro nejrozšířenější aplikace pro přípravu 3D modelu k tisku.
 • Byť rozhodně nejde o nejlevnější stavebnici ve své třídě na našem trhu, stále se dá pořídit za 17 tisíc korun, včetně širšího příslušenství (od LCD displeje přes SD kartu po základní nářadí a kilogram materiálu PLA). Jde navíc o dobře rozšiřitelnou konstrukci připravenou na případné budoucí vylepšování.

Parametry 3D tiskárny 

Tisková technologie: FFF (RepRap)

Stavební prostor: 200 × 200 × 200 mm

Tloušťka vrstev: od 0,05 mm

Průměr trysky: 0,4 mm (lze vyměnit)

Podložka: vyhřívaná

Podporované materiály: PLA, ABS, PET, HIPS, Flex PP, Ninjaflex, Laywood, Laybrick, Nylon, Bamboofill, Bronzefill, ASA, T-Glase, Carbon a další

Průměr struny: 1,75 mm

Konektivita: SD karta, USB (+ možnost ovládání na integrovaném LCD displeji)

Podporovaný software: Slic3r, Simplify3D, Kisslicer, Cura

Rozměry zařízení: 420 × 420 × 380 mm

Hmotnost zařízení: 6,5 kg

Udávaná spotřeba: 50 W (tisk PLA) či 90 W (tisk ABS)

Orientační cena (4/2016): 16 990 Kč

Web výrobce: prusa3d.cz

Do testu zapůjčila: Prusa Research s.r.o.

 

Vzhůru rozbalovat

Stavebnice tiskárny vám dorazí ve slušivé krabici o váze 10,5 kilogramu. Uvnitř najdete pečlivě roztříděné a otestované díly ke stavbě.

Krabici se stavebnicí i3 si jen tak nespletete

Krabici se stavebnicí i3 si jen tak nespletete

Kromě Příručky 3D tiskaře, která se vám šikne, až budete mít vše smontováno, se bude náramně hodit i podrobný Návod ke stavbě s bohatou fotodokumentací a mnoha praktickými poznámkami upozorňujícími na časté chyby a omyly. Tým Průša Research přesto doporučuje vycházet z on-line manuálu, který zohledňuje nejnovější z pravidelných vylepšení a potěší fotografiemi ve vysokém rozlišení i pěticí jazyků, samozřejmě včetně češtiny.

Vše potřebné je roztříděno v krabičkách a označených sáčcích

Vše potřebné je roztříděno v krabičkách a označených sáčcích

Co se jen tak nevidí, je podrobný protokol dokládající otestování všech důležitých elektronických součástek. Pokud vám během oživování tiskárny něco nebude fungovat – a nedošlo k nepříliš pravděpodobné úhoně cestou – máte takřka jistotu, že jste něco zapojili špatně. U modelu i3 nepřekvapí vyhřívaná podložka rozměru 200 × 200 milimetrů. O napájení se postará 240W elektronický spínaný zdroj doplněný nástavcem s vypínačem.

Seznam konkrétních součástek, které prošly testem

Seznam konkrétních součástek, které prošly testem

Autor tiskárny Josef Průša nikdy neopomene zdůraznit, že místo zastaralé desky RAMPS pohání jeho „ítrojky“ RAMBo mini importovaná přímo od amerických Ultimachine. Skrývá se v samostatné krabičce a antistatickém sáčku. Než se malou deskou v dlani začnete kochat, zkuste se raději zbavit statického náboje na rukou.

Mozkem 3D tiskárny je RAMBo mini

Mozkem 3D tiskárny je RAMBo mini

Nechybí ani kilogram PLA materiálu průměru 1,75 milimetru do začátků. Pro zlepšení přilnavosti tiskové podložky je rovnou přibalen tzv. džusík z ABS rozpuštěného v acetonu, stejně tak uživatel dostane klasické tyčinkové lepidlo. Snad jediné, co nás mírně zaskočilo u jinak příkladně zabalených součástek, je společné balení hlazených a závitových tyčí, které by bylo dobré vzájemně oddělit alespoň tenkým plastovým obalem (proti poškrábání při občas krkolomné přepravě).

Originální Prusa i3 využívá pevného a přitom lehkého frézovaného rámu z duralu s práškovým lakováním v černé barvě. Vyrábí se v Česku a pár přestaveb určitě vydrží. Obsahuje všechny potřebné závity. Dvě menší krabičky ukrývají díly v sáčcích s přehledným popisem a číslováním. První obsahuje především všechny plastové součásti. A nebyla by to pravá reprapová tiskárna, aby nebyly vytištěny na stejné 3D tiskárně, jakou montujete.

Tisk plastových dílů probíhá na tiskové farmě složené ze stejných zařízení i3

Tisk plastových dílů probíhá na tiskové farmě složené ze stejných zařízení i3

Poslední krabička obsahuje nářadí potřebné k montáži – od kleští přes šroubovák až po utahovací klíče – spojovací materiál, ložiska, elektroniku i LCD displej. Ten je základní součástí stavebnice a uživatelé jej tak nemusí dokupovat, pokud nechtějí být při tisku odkázání na počítač. Nechybí ani sada krokových motorků starajících se o pohon ve všech osách. Spojovací vodiče už jsou připraveny v potřebné délce i s konektory, k potyčce s páječkou tak vůbec nedojde.

I současná reprapová tiskárna je složena z většiny netisknutých dílů

I současná reprapová tiskárna je složena z většiny netisknutých dílů

Aktuální stavebnice Prusa i3 obsahují trysku od vyhlášeného britského týmu E3D a opravdu velkým plusem pro začínající uživatele je, že vše je už sestaveno a otestováno. Právě při kompletaci hot endu s termistorem měřicím pracovní teplotu trysky lze udělat řadu drobných, zato fatálních chyb.

Na další zajímavosti a montáž se můžete těšit zase v dalším díle. Spolu s dalšími novinkami ze světa 3D tisku jej zanedlouho najdete na webu 3D-tisk.cz. Mějte se do té doby hezky!

 

Foto a video: Tomáš Vít

Komentáře k tomuto článku

 1. shinzon.t napsal:

  Kolik jste za tuto reklamu dostali?!? Zkoušeli jste na tom tisknout? Ano hotend dobrý elektronika taky i firmaware není špatný díky pravidelným aktualizacím, ale jinak katastrofa… třepe se to jak zulc tiskne to pomalu (oproti konkurenci). Díky konstrukci a rámu tak nakonec vyjdou líp tiskárny REBEL a REBELIX. A k tomu tu existuje i dvoutrysková tiskárna, ketrá je mnohem pevnější a k tomu levnější POSEIDON DUO (byť to už není úplně reprap). U tiskáren Průša jde vidět, že u konstrukce šetřili, kde mohli a to na úkor kvality. A věřte, že vím o čem mluvím z osobních zkušeností.

  • Jan Homola, 3D-tisk.cz napsal:

   Dobrý den, tento článek není reklama a nedostali jsme za něj nic, pokud vám jde o nějakou úplatnost. Chceme lidem ukázat, co to obnáší postavit si „originálního Průšu“, přitom v tomto seriálu vůbec nejde o to, abychom tu tiskárnu jakkoliv recenzovali. Skutečnost, že je tento Průšův koncept jedním z nejrozšířenějších na světě, mluví sama za sebe. Tiskárnám Rebel, Rebelix i Poseidon Duo se hodláme věnovat také, ale všechno má svůj čas (a my svoje kapacity). Každopádně děkujeme za váš zájem.

  • Josef Prusa napsal:

   Dobrý den, děkujeme za pochvalu elektroniky, hotendu a pravidelných aktualizací firmwaru i tiskových nastavení. Pořád jsme v ČR jediní, kdo do stavebnic nedává čínské elektroniky a používají originální E3D trysky. Trochu mě mrzí vaše reakce o osobních zkušenostech, setkáváme se spíše s opačnými. Například na Heuréce má naše tiskárna hodnocení 97% a náš e-shop dokonce 100%. Můžete být konkrétnější s vaší zkušeností? K žádnému „třepání“ nebo vibracím během tisků nedochází. Tisková hlava se pohybuje pouze v osách X a Z, které jsou obě rovnoběžné s rámem a tedy nemají jak ho rozkmitat. Máte naší originální tiskárnu? Nebo máte srovnávací tisky? Rádi bychom tiskárnu dále vylepšovali, ale bez podrobné zpětné vazby to nejde :-/. Jinak nejedná se o reklamu, byli jsme požádáni o tiskárnu na test a tu jsme poskytli.

   • KOCHREN napsal:

    Dobrý den, taky musím pochválit elektroniku. Pak perfektní podporu a to jak chat s Vašimi zaměstnanci, tak na Vašem foru. Určitě je + to jakou používáte trysku a díky tomu všemu dohromady to umí různé materiály. Dále je úžasné, že prostě tiskárnu setavíte a jen doladíte mezeru mezi tryskou a podložkou a můžete hned tisknout. Vše bych na té tiskátně pochválil, ale jediná vada na kráse je ta konstrukce. Ono závitové tyče + ty plasty no moc bytelné to není, ale to by se dalo jako problematičtější vidím kolmé rameno. To je jen dole chytnuto 2mi matičkami čili na tak velkou plochu jen 2 malé úchyty a to ještě úplně dole, takže směrem nahoru kde je kotouč s filamentem se opravdu přenášejí vibrace. Na netu je spousta řešení tohoto problému a že opravdu ho lidi řeší jako například http://www.thingiverse.com/thing:39889, http://www.thingiverse.com/thing:462157.
    Já zvolil toto řešení http://www.thingiverse.com/thing:463371 a jsem nadmíru spokojený.
    Takže za mě má tato tiskárna určitě palec nahoru. Pokud by upravili (zafixovali) to rameno tak je 100%. Musím i vyzdvihnout celý pracovní tým PRUSA. Kdykoli se na ně člověk s něčím obrátí tak vždy pomohou a vše se vyřeší. Nevím jak sou na tom jiné spolkečnosti vyrábějící tiskárny, ale takhle by měly firmy fungovat.

  • VS napsal:

   Vzhledem k tomu, že aktivně používám jak Rebel tak i Prusa i3 můžu zodpovědě říct, že i3 tiskne na první pokus a podstatně líp než Rebel, který vyžaduje hodně práce na seřízení.
   Stavba a provoz i3 je daleko pohodlnější a výsledky se dostaví mnohem dřív než u Rebela a jeho odvozenin. Především také díky odladěnému FW a SW který PRUSA dodává.

 2. Samuel Sebastian napsal:

  mne sa zda koncept X/Y pre hlavu a Z pre podlozku lepsi z pohladu presnosti. tiez sa mi zda lepsie ak su senzory opticke a nie mechanicke. to je pripad 3d tlaciarne ktoru vlastnim a veci ktore na nej robim: http://www.thingiverse.com/thing:1460253

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

You must be Jste přihlášen(a) to post comment.