Robotickou ruku pro tělesně postižené lidi si může každý stáhnout zdarma a postavit na 3D tiskárně

Sdílejte článek přátelům →

Konzumní média opět na chvilku vyburcovala veřejný zájem o 3D tiskárny díky kontroverznímu projektu střelné zbraně. Stranou pozornosti přitom zůstávají projekty, které pomáhají dělat tento svět lepším.

Jedním z nich je Robohand, robotická ruka pro lidi, kteří se narodili bez prstů, nebo o ně přišli vinou úrazu. Za nápadem zkonstruovat robotickou ruku stojí Richard Van As, tesař z Jihoafrické republiky, který se o toto téma začal zajímat poté, co sám přišel při nehodě o čtyři prsty. Během práce na tomto projektu se přes internet seznámil s Ivanem Owenem, americkým odborníkem na protetiku, působícím ve státě Washington.

robohand-2
Autor robotické ruky Richard Van As, kterou vytvořil s pomocí 3D tiskárny MakerBot Replicator. Foto: MakerBot

Na projektu pracovali několik měsíců, přičemž jeho vývoj brzdila značná geografická vzdálenost obou spolupracovníků. Letos v lednu se o Robohand dozvěděli ve firmě MakerBot Industries a nápad je zaujal natolik, že oběma vynálezcům věnovali 3D tiskárnu MakerBot Replicator 2.

Díky ní se celá záležitost ohromně urychlila a ve výsledku vedla ke vzniku univerzální protézy, kterou její autoři zpřístupnili zdarma všem postiženým lidem. Počítačové soubory, které je možné v softwaru upravit na míru jakémukoliv pacientovi, se dají volně stáhnout z webu Thingiverse.com.

Robohand tvoří plastové díly vytvořené 3D tiskem, které jsou manuálně sestaveny s pomocí šroubů. Foto: MakerBot
Robohand tvoří plastové díly vytvořené 3D tiskem, které jsou manuálně sestaveny s pomocí šroubů. Foto: MakerBot

Naprostá většina dílů robotické ruky je vytvářena 3D tiskárnou a její nákladovost z hlediska materiálu je v řádu pouhých dolarů. Za kompletně sestavenou protézu s funkčními prsty pak zaplatíte asi 150 dolarů, což je výrazně méně, než za obdobné protézy z komerční výroby.

Vývoj tohoto projektu může podpořit každý dobrovolník finančním darem na webu Indiegogo.

Další informace najdete na následujících odkazech:

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA