Rekordy ze světa 3D tisku: největší vytištěný díl z ABS a karbonových vláken a největší plastika vyrobená 3D perem

Nejvýš, nejdál, nejvíc. Magická slůvka, která přitahují pozornost od nepaměti. Také ve světě aditivních technologií pomáhají zviditelňovat zajímavé projekty. Podívejme se na dvojici příkladů, které ilustrují možnosti dnešních technologií v produkční praxi i umění.

Největší produkční 3D výtisk

Oak Ridge National Laboratory (ORNL) z amerického Tennessee je velkou technologickou laboratoří podporovanou přímo tamní vládou. Spadá pod ministerstvo energetiky, zabývá se základním i aplikovaným výzkumem a pracuje v ní víc než čtyři a půl tisíce vědců, inženýrů a podpůrného personálu. V poslední době je o ní slyšet jak díky špičkovému výzkumu v oblasti nanoskopických, tak i velkoformátových aditivních technologií. A právě ve druhé oblasti – ve spolupráci s leteckou společností Boeing – vědci dosáhli Guinnessova světového rekordu.

Jejich 3D tištěný montážní přípravek, který bude sloužit pro zajištění kompozitového potahu křídel budoucího Boeingu 777X při vrtání a obrábění, má pomoci výrazně uspořit energii, čas, pracovní síly i výrobní cenu oproti stávajícím kovovým přípravkům vyráběným tradičními postupy až čtvrt roku. Z pevnostního hlediska přitom kompozit z ABS a karbonových vláken, vytištěný na velkoformátové tiskárně BAAM, splňuje obdobné požadavky zadavatele jako kovová součást. Tištěný díl má 5,3 metru na délku, 1,7 na šířku a 0,45 na výšku, váží úctyhodné ¾ tuny.

Výtisk přípravku pro montáže křídel Boeingu 777X získal ocenění Guinnessova světového rekordu (zdroj: U.S. Department of Energy)

Výtisk přípravku pro montáž křídel Boeingu 777X získal ocenění Guinnessova světového rekordu (zdroj: U.S. Department of Energy)

Sluší se podotknout, že rozlohou ještě větších výtisků dosahují například speciální zařízení na „3D tisk“ (pokládaní betonové směsi) ve stavebnictví, nicméně rekord je zjevně vztažen právě k oblasti produkčního tisku.

 

Největší plastika připravená díky 3D peru

3D pera, která k tavení polymerů využívají stejného principu jako extrudery stolních 3D tiskáren, jsou stále oblíbenější mezi designéry i umělci. Zatím největší plastiku připravenou tímto nástrojem odhalili ve Spojeném království – jde o zjednodušený povrchový 3D model automobilu Nissan Qashqai od týmu vedeného umělkyní Grace Du Prez, která s perem 3Doodler pracuje na řadě uměleckých a reklamních projektů už tři roky.

Dosud největším dílem připraveným s pomocí 3Dpera má být replika vozu Nissan Qashqai (zdroj: Nissan Insider)

Dosud největším uměleckým (či spíše modelářským) dílem připraveným s pomocí 3Dpera má být replika vozu Nissan Qashqai (zdroj: Nissan Insider)

Zda se 4,4 metrů dlouhá a 1,6 metru vysoká replika automobilu z 13,8 kilometru tiskové struny vydařila, se můžete přesvědčit v krátkém reklamním videu:

 

Zdroje: 3DPrint.com, ORNL, Nissan Insider

Sdílejte tento článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *