Prusa Research opět vyrostl, chystá rebranding a opře se do 3D tiskáren pro profesionály

Sdílejte článek přátelům →

Český výrobce stolních 3D tiskáren Prusa Research začne na globální úrovni používat nový název a logo pro svoji databázi 3D modelů namísto Prusa Printers.

Firma, která proslula cenově dostupnými stavebnicemi hobby 3D tiskáren, vloni poprvé nabídla řešení pro profesionály. Vedle představení dlouho očekávané 3D tiskárny Prusa XL a tiskové farmy, prezentované na světové výstavě Expo v Dubaji, získala většinový podíl ve společnosti TriLab Group a nyní se připravuje na expanzi této značky do světa.

TriLab vyrábí osvědčené 3D tiskárny s tzv. delta kinematikou, které – na rozdíl od dosavadní produkce Prusa Research – jsou zaměřeny na uživatele z komerční sféry a konkurují obdobně zaměřeným FDM/FFF tiskárnám v cenových hladinách do cca čtvrt milionu korun. TriLab Group, který si nadále zachová určitou autonomii a původní názvy produktů, však nebyl jedinou loňskou akvizicí ze strany Prusa Research.

V letošním roce Prusa Research přejmenuje svoji online databázi 3D modelů, provozovanou doposud jako Prusa Printers, pročež vloni odkoupila od jiné americké společnosti prestižní jednoduchou doménu. Rebranding má přispět k větší nezávislosti této databáze v očích majitelů 3D tiskáren všech možných značek.

Pro další expanzi jsou v Prusa Research slušně vybaveni inovačním i finančním kapitálem. V roce 2021 dosáhla firma dalšího růstu, podle předběžných odhadů její obrat činil 2,5 miliardy korun se ziskem cca 600 milionů korun (EBITDA – před započtením úroků, daní a odpisů).

I proto chtějí tři Průšové stojící ve vedení podniku nadále posilovat směrem k ještě větší soběstačnosti, například ve výrobě vlastních tištěných spojů. Velké investice firma směřuje také do pražských nemovitostí.

Na sklonku roku 2021 Prusa Research koupila rozsáhlý areál Štrasburk na Palmovce a současně nabídla pražskému magistrátu projekt na rozvoj této lokality pod názvem Prusa Campus. Náklady na rekonstrukci Nové Palmovky, do níž by se podnik výhledově rád přesídlil, se dohadují na půl miliardy až miliardu korun.

Foto: Josef Průša před vizualizací projektu Prusa Campus, koláž (Tomáš Trojan, Strojirenstvi.cz / Prusa Research)

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA