Postavte si kráčejícího robota díky výzkumníkům od Disneye • RevoMaker umí 3D tisknout z více stran

Sdílejte článek přátelům →

Postavit si díky 3D tiskárně malého robota je dnes snazší než kdykoli dřív, avšak koordinovat jeho pohyb na nohách poháněných servo motorky už je docela oříšek. Spolupráce výzkumných týmů z Disney Research a Carnegie Mellon University přináší zajímavý nástroj pro začínající i středně pokročilé zájemce o robotiku, kterým umožňuje navrhnout robota s různým tvarem i počtem končetin – a stabilně jej rozpohybovat.

Při návrhu kráčejícího robota s novým nástrojem nejste předem vázáni na omezený počet končetin ani jejich přesný tvar. Aplikace se snaží interaktivně pracovat se zadávanými proměnnými, umožňuje tak navrhnout robotického dvounožce – stejně jako pětinohého mutanta. Pozadí výzkumu osvětluje dokument Interactive Design of 3D-Printable Robotic Creatures (PDF, anglicky).

Nový nástroj umožňuje navrhnout a rozpohybovat robotické příšerky s různou skladbou končetin (obrázek: Disney Research Hub)
Nový nástroj umožňuje navrhnout a rozpohybovat robotické příšerky s různou skladbou končetin (obrázek: Disney Research Hub)

Jak se vytištěná monstra pohybují, ukazuje tříminutové video tvůrců:

 

RevoMaker: Tiskněme ze všech stran

Jednou z nočních můr stolního 3D tisku je odstraňování podpor u tvarově složitých výtisků. Jenže model může mít bohužel pouze jedinou podstavu orientovanou na podložce. Leda, že by bylo možné postupně tisknout – a to i s běžnou FDM/FFF tiskárnou – z více směrů na více povrchů. Že to zní bláznivě? Tak to se raději rovnou podívejte, jak si s tímto problémem (s dvojicí relativně jednoduchých robotických paží) elegantně poradili tvůrci řešení RevoMaker:

https://youtu.be/G5qpuDyczMM

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA