Postavte si kráčejícího robota díky výzkumníkům od Disneye • RevoMaker umí 3D tisknout z více stran

Postavit si díky 3D tiskárně malého robota je dnes snazší než kdykoli dřív, avšak koordinovat jeho pohyb na nohách poháněných servo motorky už je docela oříšek. Spolupráce výzkumných týmů z Disney Research a Carnegie Mellon University přináší zajímavý nástroj pro začínající i středně pokročilé zájemce o robotiku, kterým umožňuje navrhnout robota s různým tvarem i počtem končetin – a stabilně jej rozpohybovat.

Při návrhu kráčejícího robota s novým nástrojem nejste předem vázáni na omezený počet končetin ani jejich přesný tvar. Aplikace se snaží interaktivně pracovat se zadávanými proměnnými, umožňuje tak navrhnout robotického dvounožce – stejně jako pětinohého mutanta. Pozadí výzkumu osvětluje dokument Interactive Design of 3D-Printable Robotic Creatures (PDF, anglicky).

Nový nástroj umožňuje navrhnout a rozpohybovat robotické příšerky s různou skladbou končetin (obrázek: Disney Research Hub)

Nový nástroj umožňuje navrhnout a rozpohybovat robotické příšerky s různou skladbou končetin (obrázek: Disney Research Hub)

Jak se vytištěná monstra pohybují, ukazuje tříminutové video tvůrců:

 

RevoMaker: Tiskněme ze všech stran

Jednou z nočních můr stolního 3D tisku je odstraňování podpor u tvarově složitých výtisků. Jenže model může mít bohužel pouze jedinou podstavu orientovanou na podložce. Leda, že by bylo možné postupně tisknout – a to i s běžnou FDM/FFF tiskárnou – z více směrů na více povrchů. Že to zní bláznivě? Tak to se raději rovnou podívejte, jak si s tímto problémem (s dvojicí relativně jednoduchých robotických paží) elegantně poradili tvůrci řešení RevoMaker:

Sdílejte tento článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *