Pohledem analytika: Nadšení pro technologie 3D tisku je přehnané, revoluce se nekoná

Sdílejte článek přátelům →

Finanční analytik James Kim z investiční společnosti Nomura komentoval poměrně nelichotivě situaci na trhu se zařízeními pro 3D tisk.

Pro web StreetInsider.com uvedl, že „optimismus na trhu kolem 3D tisku a potenciálu tzv. třetí průmyslové revoluce je přehnaný“, možnosti růstu ve spotřebitelské kategorii 3D tiskáren „nejisté“, praktické využití těchto aplikací „omezené“ a schopnost masové produkce 3D tiskem „nedostatečná“.

K tomu dodává, že ačkoliv by se vyplnily odhady Wohlers Associates na budoucí vývoj trhu s technologiemi 3D tisku a tento dosáhl v roce 2017 hodnoty 6 miliard dolarů, stále to budou tržby nesrovnatelně menší než ty, jaké firmám vydělávají konvenční strojírenské technologie, jejichž trh dosáhl v roce 2012 objemu kolem 93 miliard dolarů (trh se 3D tiskem v tomtéž období dosáhl na „pouhé“ 2 miliardy dolarů).

Podobné analýzy však nepřekvapí snad nikoho, kdo se technologiemi 3D tisku zabývá seriózně a nikoliv jen v důsledku toho, že se o nich v posledních dvou letech tolik mluví. Pokud v souvislosti se 3D tiskem někdy budeme hovořit o bublině, která najednou splaskla, bude to především bublina mediální. Samotný 3D tisk má již dlouhé roky své pevné místo v přesně vymezených oblastech průmyslu, kde je mnohdy nenahraditelný a bezkonkurenční.

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA