Pistole Liberator putuje do prestižního londýnského muzea

Sdílejte článek přátelům →

Originál unikátní střelné zbraně vytvořenou 3D tiskem se podařilo získat muzeu Victoria and Albert.

V květnu letošního roku vyprovokovala v Americe polemiku o zákazu 3D tisku zbraní a nyní se z ní stane muzejní exponát. Takové plány má s pistolí Liberator muzeum Victoria and Albert, specializující se na aplikované a dekorativní umění. Jako jeden z důvodů zájmu o zbraň uvedlo londýnské muzeum skutečnost, že vynález pistole Liberator spustil diskuze o benefitech nových výrobních technologií a neregulovaném sdílení 3D modelů na internetu.

Ačkoliv si muzeum mohlo pro expozici vytisknout vlastní model, z důvodu autentičnosti raději odkoupilo dva z prototypů použité pro prvotní testy funkčnosti. Společně s funkčním modelem tak bude k vidění i pistole poškozená při pokusu o vystřelení munice s velkou ráží. Muzeum zbraně vystavilo v rámci letošního ročníku Design Festivalu konaného na konci září v Londýně.

Pistole Liberator. Zdroj: Defense Distributed
Pistole Liberator. Zdroj: Defense Distributed

Pistole se dostala do povědomí poté, co z ní úspěšně vystřelil její tvůrce, hacker a vlastník firmy Defense Distributed, Cody Wilson. Po kontroverzním plánu uveřejnit vytisknutelný soubor se zbraní na internet, byla ale její další distribuce zastavena americkou vládou.

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA