Na věřící v Banské Bystrici shlíží Ježíš vytištěný z nerezové oceli

Sdílejte článek přátelům →

Presbytář kostela svaté Anežky v Banské Bystrici na Slovensku zdobí nová pozlacená socha ukřižovaného Ježíše kombinující tisíciletou tradici a nejmodernější výrobní technologie.

Za normálních okolností by se taková socha odlévala z bronzu. Když si však designér a sochař Marián Rudinec spočítal, že by se použití tradiční technologie nevešlo do rozpočtu pro realizaci zamýšleného uměleckého díla, rozhodl se sochu, kříž a další prvky vyrobit na 3D tiskárně.

Počítačový 3D model, připravený metodou tzv. volného modelování, byl rozdělen na několik menších částí, které se vešly do tiskové komory 3D tiskárny Xact Metal XM200C, ve které ho z nerezové oceli 316L vyrobila česká firma MCAE Systems.

Soška Ježíše byla rozdělena na několik částí, aby se vešla do tiskové komory 3D tiskárny XM200C.

Použitá technologie tavení kovového prášku (SLM) umožnila části sochy a další objekty vyrobit ve výborné kvalitě, která vyžadovala jen minimální navazující strojní opracování. Významnou položkou byla z pohledu finálních úprav aplikace povrchového galvanického pozlacení.

Kromě sochy ukřižovaného byly vytištěny i další prvky pro presbytář, určené k pozlacení.

Ve výsledku bylo možno vyrobit tuto zakázku levněji a především mnohem rychleji než při využití klasického odlévání kovů – a věřící v bankobystrckém kostele se mohou těšit z unikátu, který se jen tak nevidí.

3D tisk z oceli přinesl výsledek srovnatelný s odléváním, ovšem levněji a mnohem rychleji.

Foto: MCAE Systems

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA