STROJIRENSTVI.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Na návštěvě v Trilabu – královéhradecký start-up má se 3D tiskem velké plány

Sdílejte tento článek na Twitteru
23. 8. 2017, napsal | Přidejte svůj názor

Jedna z nejmladších českých firem zaměřených na 3D tisk se hned ve svých počátcích předvedla jako výrobce velmi kvalitních originálních 3D tiskáren, které její konkurenci nemohou nechat chladnou. Ve svém sídle v Hradci Králové expanduje ve výrobě i v dalším vývoji, nyní se rozšířila do Brna, kde otevřela svůj nový showroom.

3D tiskárny Trilab Kossel a Trilab DeltiX letos obsadily první a třetí místo v ostře sledovaném benchmarku Souboj 3D tiskáren, který podobně jako v předchozích letech proběhl na květnové výstavě 3Dexpo v Praze. Ačkoliv v nabídce Trilab Group dosud figurují i 3D tiskárny jiných (světových) značek, jednoznačným záměrem zakladatelů firmy je vybudovat byznys na vlastních zařízeních DeltiX a jejich modifikacích přizpůsobených na míru různým oborům. Spolumajitel podniku Michal Boháč vidí ohromný potenciál především ve zdravotnictví, zvlášť v laboratořích. Těží přitom ze svých mnohaletých zkušeností v prodeji profesionálních medicínských přístrojů, odkud může čerpat také velmi cenné kontakty a potenciální uživatele.

V nejbližších dnech vám přineseme rozhovor, který jsme s Michalem Boháčem pořídili. Následující fotografie přijměte jako rychlou exkurzi do pobočky Trilabu v brněnských Řečkovicích.

Trilab Group založil Michal Boháč (na snímku) společně s Vojtěchem Tamborem, jenž stojí za veškerým vývojem vlastních 3D tiskáren této značky.

Konstrukce 3D tiskáren značky Trilab využívá výhradně konceptu zvaného delta, který se od nejrozšířenějších 3D tiskáren typu FDM/FFF zásadně liší způsobem pohybu tiskové hlavy a této odlišnosti maximálně využívá pro dosažení co nejlepších tiskových výsledků.

Vítězství hned na dvou předních místech v benchmarku 3Dexpo si 3D tiskárny od Trilabu vysloužily díky vynikajícímu tiskovému výstupu, když v subjektivním hodnocení porazily i takové velikány, jako jsou značky Prusa nebo Ultimaker.

3D tiskárna DeltiX zvládne vyrobit na jeden zátah zkompletovanou složitou sestavu, jako je například tento modifikovatelný stojánek…

…a stejně spolehlivě vytiskne i objekt jako je tato dutá lebka, aniž by k jejímu vytvoření potřebovala generovat vnitřní podpěry (v tomto případě zcela nežádoucí).

V současné chvíli Trilab testuje různé značky na trhu dostupných filamentů ve snaze dospět k ještě lepším tiskovým výstupům.

Rozhovor s Michalem Boháčem o tom, jaké má Trilab Group obchodní plány, jaké je její zázemí a co si zakladatelé firmy myslí o trhu se 3D tiskem, přineseme na tomto webu v nejbližších dnech.

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

You must be Jste přihlášen(a) to post comment.