Modulární elektrický skateboard Faraday Motion Spine si z větší části vytisknete sami

Sdílejte článek přátelům →

Spolu se zefektivňováním baterií i elektrických pohonů se objevuje stále víc zajímavých a dostupných osobních přepravních prostředků – od různých prken s kolečky na motivy vozítek Segway přes elektrické koloběžky a kola až po samohybné skateboardy. Koncept dlouhého prkna od Faraday Motion je zajímavý nejen svou otevřeností (s dokumentací pod open source licencí), ale také možností vytisknout si základ prkna na klasické stolní 3D tiskárně.

Dánský tým vývojářů se zanedlouho chystá na komunitní portál Kickstarter se svým dálkově řízeným skateboardem Faraday Motion Spine s elektrickým pohonem na baterii, aby získal investory pro dokončení celého projektu. Zatímco konstrukční návrh je takřka hotov a základní díly modulárního skateboardu pro 3D tisk už si můžete bezplatně stáhnout z portálu Youmagine, na elektronice se ještě pracuje. A vývoj je teprve na počátku u ovládacích aplikací pro iOS a Android. Právě mobilní telefon v ruce má být totiž ovladačem rychlosti k elektromotoru zabudovanému v prkně.

Zajímavé bude, jak si vývojáři poradí s bezpečností. S prknem budete moci svištět prý až třicetikilometrovou rychlostí. Ztráta telefonu za rychlejší jízdy – třeba při přejetí nečekané nerovnosti, kdy bude uživatel balancovat, aby zabránil pádu – by mohla být značnou nepříjemností.

Jak jízda na elektrickém skateboardu z tištěných dílů vypadá, ukazuje krátké video. O vývojářích z Kodaně jej natočila společnost Ultimaker, na jejíchž 3D tiskárnách konstruktéři díly vyrábějí:

 

Protože zásadní částí celého vozítka budou elektronické součástky, pohon a baterie, které si sami nevytisknete, tvůrci na svých stránkách nabízejí v rámci předprodeje tři možnosti:

  • Konstrukci skateboardu si vytisknete sami z dodaných STL modelů. Pohon, baterii a elektroniku zakoupíte za 495 eur.
  • Vše, včetně vytištěných částí, dostanete v rámci balíčku za 595 eur. Na vás zbude sestavení a oživení skateboardu.
  • Kompletní sestavené vozítko vyjde na 695 eur. Termín dodání se však dozvíme nejspíše až z kampaně na Kickstarteru. (První dánský zákazník měl obdržet testovací prkno už v prosinci.)
Prototyp elektrického skateboardu Faraday Motion Spine (foto: Faraday Motion)
Prototyp elektrického skateboardu Faraday Motion Spine (foto: Faraday Motion)

Ze základních parametrů Faraday Motion Spine:

  • Základní konstrukce: 3D výtisky s možností vlastních vylepšení.
  • Dojezd: 10 km.
  • Rychlost: až 30 km/h.
  • Stoupavost: do 10 %.
  • Pohon: 1× elektromotor (1000 W).
  • Ovládání: aplikace v mobilním telefonu, WiFi připojení.
  • Váha: 7–8 kg.

Ač Faraday Motion Spine rozhodně nebude vozítkem pro každého, projekt bude zajímavé sledovat už jen z pohledu otevřené dokumentace, která může přinést řadu vylepšení a vývojových odnoží – podobně, jako se stalo třeba u modelářského projektu OpenRC.

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA