Jedním z odvětví, kterým dávají moderní 3D tiskové technologie zcela nové možnosti, je modelářství. Podívejme se na využití dvou různorodých technologií – stereolitografie a stolního FDM/FFF tisku – v podmínkách lišících se jak rozsahem a nákladností, tak i přístupností pro samotné modeláře.
Model historické galeony už na dřevo nesází
Když se rotterdamské návrhářské studio & designshop pustilo do zadání připravit rozměrný model bitevní galeony Seven Provinces ze 17. století s 80 kanóny, původně 420člennou posádkou a délkou 45 metrů, stálo před rozhodnutím, jakou modelářskou techniku využít. U rozměrných a velmi detailních modelů lodí je totiž pracnost klasickými postupy doslova enormní.

Řešením je využití stereolitografie – a ne ledasjaké. Patentovaná technologie Mammoth Stereolithography od belgické společnosti Materialise si totiž poradila s tiskem 1,5 metru dlouhého trupu modelu, vč. všech detailů, vcelku. Nezanedbatelná ale byla také fáze postprodukce, kdy se po očištění a vybroušení výtisku do díla pustil profesionální modelář Wasili Angelopoulos.

Jak probíhal tisk trupu a plachet metodou stereolitografie, ukazuje video od Materialise:
https://vimeo.com/167273968
Věrné a funkční modelové pneumatiky nemusejí být odlité z gumy
Postavíte-li funkční RC model Tatry 130, který na kameru (snad kromě měřítka) nerozeznáte od originálu ani při jízdě, potřebujete k němu také odpovídající pneumatiky. Český modelář vystupující pod přezdívkou cwx37 se proto pustil do vlastního výzkumu, jak je co nejlépe vytisknout na běžné stolní 3D tiskárně, zde konkrétně značky Felix. Díky úzké spolupráci s českým výrobcem tiskových strun Fillamentum se mu postupně podařilo vyrobit realistické obutí z materiálu Flexfill 92A, které otestoval mj. na chorvatských plážích:
Výsledek vypadá velmi atraktivně – a díky bohatým sdíleným poznatkům se jím mohou inspirovat i další čeští RC modeláři.