Modelář, který vyrábí repliky motorů 3D tiskem, se stal instagramovou hvězdou

Sdílejte článek přátelům →

Na tomto webu si pravidelně ukazujeme, co umožňuje 3D tisk profesionálům ve firemní sféře. Na profesionální úroveň však tato technologie posouvá i některé „domácí kutily“, kteří díky ní zvládnou dříve nepředstavitelné věci.

V návalu veškerých digitálních pozlátek trochu zaniká, že je mezi námi stále poměrně hodně lidí, kteří se věnují modelářství. Tedy výrobě zmenšenin a replik všeho možného nebo jejich sbírání. Takové modely jsou dosud nejčastěji vyráběny různými ručními metodami, nebo naopak pocházejí od profesionálních firem, které je produkují ve velkých sériích jako komerční produkty.

Příklad, který si zde popíšeme, poukazuje na možnost vytvářet takové modely v precizní kvalitě v domácích podmínkách – zapotřebí je k tomu pouze nadšení, talent a základní výbava v podobě některého z dostupných CAD softwarů, stolní 3D tiskárna a sada pomůcek pro barvení modelů.

Diego vyrábí repliky motorů v měřítku 1:4 s veškerými detaily. Foto: DBS Works

Modelář Diego (celé jméno neuvádí), který na Instagramu vystupuje jako DBS Works, si z takové činnosti udělal úspěšný přivýdělek ke svému dennímu zaměstnání. Sám se naučil pracovat v CAD softwaru a ovládat 3D tiskárnu, stejně tak si osvojil, jak vytištěné modely nabarvit a dodat jim tu správnou patinu. Dnes jeho účet sledují desítky tisíc lidí a řada z nich si od něj objednává modely zmenšenin motorů nebo automobilových kol do sbírky.

Každý motor je potřeba nejprve vymodelovat ve 3D CAD softwaru. Foto: DBS Works

Pro magazín Motortrend Diego uvedl, že svým zákazníkům modely dodává buď kompletně sestavené, nebo jako stavebnice, které si musejí také sami nabarvit. Jelikož je detailista, jeho modely motorů jsou tvořeny jednotlivými díly až na úroveň těch nejmenších drobností – na rozdíl od sériově vyráběných modelů tedy nejde o spojené bloky vyráběné odléváním nebo vstřikováním v celcích.

Model je možné pořídit sestavený a nabarvený, nebo jako stavebnici z jednotlivých dílů. Foto: DBS Works

Veškeré prvky pro motor v měřítku 1:4 se tisknou až 80 hodin a k tomu je potřeba připočítat desítky hodiny modelování a postprodukci, zahrnující nabarvení a sestavení dílů. Rozhodně to není aktivita, která by byla pro netrpělivé – díky 3D tisku je však dnes něco takového vůbec možné na stole každého jen trochu šikovnějšího domácího kutila.

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA