Máte 3D tiskárnu? Pak i vy můžete pomoci s výrobou nedostatkových škrtidel pro raněné vojáky

Sdílejte článek přátelům →

Majitelé domácích i profesionálních 3D tiskáren hodně pomohli v počátcích covidové krize, když komunitně tiskli nedostatkové čelenky pro ochranné štíty a další pomůcky. Přiložit ruce (a trysky) k dílu mohou i nyní při válečném konfliktu na Ukrajině.

Silně nedostatkovým artiklem, který lze snadno vyrobit i na 3D tiskárně, je plastový prvek škrtidla, tzv. turniket. Ten se používá pro akutní zastavení krvácení a ukrajinská armáda takových pomůcek nyní potřebuje desítky tisíc.

Jak uvedl Lutz Feldmann z firmy Markforged, aktuálně je potřeba vyrobit až 100 tisíc těchto drobných plastových dílů. Ve spolupráci s dánskými paramediky vznikají podklady, které mají zajistit bezpečnou výrobu turniketů 3D tiskem metodou FDM/FFF a zapojit se může každý, kdo je schopen dodržet všechny předepsané výrobní a materiálové parametry.

Veškeré technické podklady jsou doplňovány na webu projektu. Vyrobené díly lze zasílat na adresu: Lostboyslab, Mobilgatan 8, 235 39 Vellinge, Sweden.

Komentář redakce: Na rozdíl od čelenek štítů pro ochranu dýchacích cest je u prvku škrtidla kriticky důležitá kvalita výroby, protože jeho selhání může mít doslova fatální následky. Ujmout takového úkolu by se měli pouze profesionální uživatelé 3D tiskáren, kteří dokážou garantovat vysokou výstupní kvalitu a pevnost vyráběných dílů. Autoři projektu by navíc měli zvážit jiné metody aditivní výroby než je v původním projektu uváděný materiál PLA a technologie FDM – lepší pevnostní vlastnosti u takto drobných objektů mohou nabídnout například technologie 3D tisku z práškového nylonu apod.

Foto: Lutz Feldmann, Markforged

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA