MakerBot prodal už přes 22 tisíc 3D tiskáren… za pár týdnů ho máme i v Česku

Sdílejte článek přátelům →

Pro firmu Stratasys, která newyorského výrobce domácích 3D tiskáren právě nyní finálně pohltila, je opravdu žhavým želízkem v ohni.

Dokončení akvizice, v rámci které Stratasys za MakerBot Industries zaplatil balíkem 4,76 milionu svých akcií, bylo oznámeno 19. srpna, tedy přesně dva měsíce po první zvěsti o této zásadní události na trhu se 3D tiskem. Dosavadní majitelé MakerBot Industries navíc získají dalších až 2,38 milionu akcií v závislosti na výsledcích hospodařené této – nyní již divize – do konce roku 2014.

Očima investora a přeloženo do srozumitelnější řeči, byl MakerBot prodán za 403 milionů dolarů, přičemž další odměna do konce roku 2014 může být cca 201 milionů, vezmeme-li jako výchozí hodnotu akcií, která v den završení akvizice činila 84,6 dolaru za kus.

Jmenuje se Bre Pettis, šéfuje firmě MakerBot Industries, kterou spoluzaložil a nyní udělal největší obchod svého života. Foto: MakerBot Industries
Jmenuje se Bre Pettis, šéfuje firmě MakerBot Industries, kterou spoluzaložil a nyní udělal největší obchod svého života. Foto: MakerBot Industries

Připomeňme, že Stratasys je vedle konkurenční 3D Systems jedním z největších hráčů na trhu se 3D tiskem a podle dostupných informací je v současnosti po celém světě provozováno kolem 31 tisíc jeho 3D tiskáren, včetně strojů značky Objet, kterou koupil vloni v zimě. Zde hovoříme o zařízeních, jejichž cena činí v přepočtu cca dvě sta tisíc až 1,5 milionu korun.

Oproti tomu MakerBot Industries je lídrem na trhu s desktopovými 3D tiskárnami, jež se prodávají za dva až tři tisíce dolarů. V ČR dosud zastoupení neměl, což se nyní změní, protože MakerBoty zde začne oficiálně prodávat společnost MCAE Systems, dlouholetý partner Stratasysu. Mluvíme-li o tom, že je MakerBot lídr, je třeba dodat, že jeho 3D tiskárny jdou doslova „na dračku“. Od roku 2009 jich prodal již přes dvaadvacet tisíc, z toho jedenáct tisíc za uplynulých devět měsíců. Navíc je MakerBot majitelem zřejmě největší on-line komunity kolem 3D tisku, webu Thingiverse.com, na který zavítá přes půl milionu unikátních návštěvníků měsíčně.

Koupí MakerBotu si Stratasys pravděpodobně zajistil velmi úrodnou živnou půdu potenciálních zákazníků, kteří by po osvojení si 3D tisku na levných desktopových tiskárnách mohli mít zájem začít přecházet k vyspělejším strojům pro aditivní výrobu. Spojení těchto firem zřejmě nemůže dopadnout špatně – už jen proto, že obě rostou rychleji, než celý trh, na němž působí a dohromady vytvářejí velmi funkční a vzájemně se dobře doplňující spojení.

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA