Josef Průša otevírá nejlépe vybavenou komunitní dílnu v Česku – mrkněte na malou ochutnávku

Sdílejte článek přátelům →

Český podnikatelský zázrak Josef Průša si stanovil velmi pěkný (po všech stránkách) cíl, a to „vybudovat nejlépe vybavenou dílnu v Praze“. Po naší návštěvě můžeme konstatovat, že ten superlativ lze vztáhnout na celou republiku.

TIP: Podívejte se na fotografie z otevření dílny PrusaLab

Průšovi se daří a jeho úspěch má zcela nepřehlédnutelné efekty. Obrat firmy Prusa Research v posledních třech letech nabral vzestup po exponenciální křivce a vloni přesáhl tři čtvrtě miliardy korun. Nedávno podnik opustil své letité zázemí v Karlíně a přestěhoval se do rozlehlého areálu v Holešovicích, kde má v tuto chvíli k dispozici zhruba 6 tisíc čtverečních metrů plochy. Už ani ta nestačí, a tak se Josef poohlíží po obsazení dalších přiléhajících prostor.

Jednou z příjemných novinek je již zmíněná sdílená dílna PrusaLab, která poskytne doslova luxusní zázemí všem nadšeným kutilům a „makerům“. Slavnostní otevření je naplánováno na 6. červen 2018. My jsme si s návštěvou pospíšili, a proto vám můžeme v předstihu ukázat pár střípků z toho, na co se můžete těšit.

Nejprve se ale podívejte, jak to dnes vypadá v zákulisí Prusa Research…

Prusa Research raketově roste, což je dobře vidět na „farmě“, kde 3D tiskárny vyrábějí díly na další 3D tiskárny. Prostory této místnosti se od naší minulé návštěvy před dvěma roky nejméně zdesetinásobily (na snímku je vidět necelá polovina její kapacity).
Průša dnes expeduje kolem šesti tisíc 3D tiskáren měsíčně a v tomto čísle nejsou zahrnuty upgradovací sady pro starší typy zařízení. Celý výrobní proces je digitalizován a pečlivě sledován v několika fázích.
V šestipatrové budově je provozováno víc než pět set 3D tiskáren. Potkáte je ve všech odděleních stejně jako lidi, kteří jsou jednoznačně v pohodě. Zaměstnanců má Prusa Research již kolem 270 a potřebuje další.
Tahle firma myslí na lidi (mj. jim přispívá na masáže). A lidi myslí na svého všudypřítomného ikonického šéfa – proto mu namalovali na zeď podobiznu, která má „pod palcem“ i barely s pitnou vodou (jen barely v naší momentce zrovna chyběly).
Jednou z velkých Průšových novinek je výroba vlastních filamentů. Tu právě testuje a hodlá rozjet hned několik výrobních linek, které budou do značné míry automatizované.
Péči o zákazníky má na starosti několik týmů lidí – od pracovníků technické podpory přes specialisty na sociální sítě až po kreativce, kteří vytvářejí praktické články nebo videa. Ve špičkově vybaveném videoateliéru zvěčnil Josef Průša autora článku ve stylu Horsta Fuchse (sranda musí být 🙂 ).
Skladové prostory Prusa Research jsou i v nové lokalitě narvané k prasknutí a už brzy se rozšíří do dalších budov v holešovickém areálu.
Veřejnou tváří firmy a její současné budovy budou reprezentativní prostory PrusaLabu, který zaujme svým celkem i detailem (například úchytky na skříňkách v baru jsou vytištěné v podobě dveřní kliky z veteránu Škoda 110R a vše je samozřejmě laděno do odstínů černé a oranžové, včetně výmalby toalet nebo konferenčních židlí).
Kdo si troufne na větší stroje, může se v dílně PrusaLab vrhnout na CNC obrábění na vertikálním obráběcím centru Haas VF-2SS. Domů si takovou mašinku jen tak nepořídíte, oficiální cenovka se blíží 54 tisícům eur.
Papír, dřevo, překližku, plexisklo a další materiály můžete přesně nařezat na laserovém plotru značky Narran.
S obráběním pomůže také CNC router vybavený přesnými lineárními motory. Jak je vidět na jeho obsluze, je asi radost s ním pracovat.
A nakonec, či spíše v první řadě, pro kutily a jejich výtisky je připraveno několik desítek 3D tiskáren Original Prusa i3 MK3. Ceny za využití PrusaLabu budou mimochodem lidové…

PrusaLab najdete na adrese Partyzánská 7 v Praze-Holešovicích.

Foto: Jan Homola

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA