Radiové antény hrají klíčovou roli při přenosu zvukových, obrazových i čistě datových informací na velké vzdálenosti. Jsou intenzivně využívány v civilních i vojenských letadlech, satelitech, kosmických lodích, bezpilotních letounech i v rámci pozemního zázemí. Nicméně složitá vysokofrekvenční zřízení, ze kterých se komunikační systém skládá, bývají velmi rozměrná a těžká, což snižuje jejich výkonnost, mobilitu i možnost efektivního nasazení. Společnosti z oblasti letectví a kosmonautiky jsou navíc pod významným tlakem mnohem rychleji dodávat menší a lehčí antény. Nabízí se tedy důkladná konstrukční optimalizace a využití moderních možností 3D tisku z kovů.
Konstruktérům společnosti Optisys se podařilo přetvořit původně velkou, vícedílnou sestavu antény (vlevo) do lehkého, jednodílného řešení, které se vleze na dlaň (vpravo). Součást byla vyrobena tavením kovového prášku laserem na 3D tiskárně Concept Laser tak, aby poskytovala ideální vysokofrekvenční výkon (zdroj: Concept Laser, Optisys)
V Optisysu se pomocí spojení vysokofrekvenčních simulací, zkušeností konstruktérů a optimalizace celého systému cílící na využití aditivní výroby podařilo vyvinout anténu, která přináší:
Takto výrazné zmenšení a zjednodušení samozřejmě přináší celou řadu výhod – nejen z pohledu finančních a časových úspor. Odpadá inspekce stovky dílčích součástí a jejich složitá montáž, je velmi snadné přicházet s modifikacemi a vylepšeními, zkracuje se potřebné testování, usnadňuje údržba a podobně. Je také výrazně snazší zabudovat podobně zmenšený díl do mnohem mobilnějšího řešení.
Potenciál 3D tisku funkčních součástí v letectví a kosmonautice je obrovský. Už na příkladu výrobců civilních dopravních letadel, jako jsou Airbus či Boeing, můžeme sledovat, jak rychle jsou nejmodernější metody aditivní výroby zaváděny i v oblastech, které vyžadují maximální, dlouhodobou spolehlivost.
(Zdroje: Concept Laser, Optisys, archiv redakce)