Hybridní pětiosé CNC centrum frézuje i tiskne kov

Sdílejte článek přátelům →

Zatímco 3D tisk metodou FDM je skvělou zábavou, mnozí odborní se domnívají, že 3D tisk kovů skutečně zpochybní tradiční výrobní metody. A v tomto ohledu se není čemu divit poté, co Hermle představila hybridní CNC obráběcí stroj MPA 40, který dokáže tisknout kov neobvyklým způsobem.

Německá společnost Hermle po sedmiletém vývoji představila hybridní obráběcí stroj MPA 40. Na vývoji se podílelo 20 inženýrů a výsledkem je zařízení umožňující pětiosé obrábění a 3D tisk kovů odlišným způsobem. Oproti 3D tiskárnám pracujících na principu natavování nebo spékání kovového prášku laserem tiskne technologie 3D MPA 40 kovové předměty pomocí „mikrokování“. V podstatě se jedná o tepelný postřik, který umožňuje nízkoenergetické kinetické zhutnění. Tato technologie je považována za významný pokrok v oblasti 3D tisku.

Tisk vychází – stejně jako u metody LS – z kovového prášku, který je chráněný dusíkovou atmosférou. Stroj vytiskne objekt z kovového prášku prostřednictvím proudu přehřáté páry při rychlosti třikrát vyšší než je rychlost zvuku. Vysoká rychlost a teplota okolo 1000 °C vytváří tlak o velikosti 10 GPa. Výsledkem je prášek zhutněný prostřednictvím lokalizované superplastické deformace, neboli „mikrokování“. Vrstva zhutněného prášku může být dále opracována frézováním pěti simultánně řízenými osami pro dosažení nejvyšší kvality výsledného povrchu. Po opracování může být materiál tepelně zpracován kalením ve vodě.

Tento postup výroby je vysoce přesný a současně schopný míchat různé materiály až z šesti různých kovů. Na stroji MPA 40 můžete zpracovávat materiál 1.2344, 1.2367, 1.4404, nerezivějící oceli, měď, bronz, titan a hliník. Prášek je velmi jemný – se zrnitostí mezi 25 až 75 mikrony – v závislosti na použitém materiálu.

Hermle MPA 40 tiskne kov ve 3D a umožňuje 5osé simultánně řízené frézovaní. Foto: 3ders.org
Hermle MPA 40 tiskne kov ve 3D a umožňuje pětiosé, simultánně řízené frézovaní. Foto: 3ders.org

Samozřejmostí celého řešení je speciální ovládací software s podporou CAM programování, na kterém Hermle v současné době pracuje.

I když je tento 3D tisk pro běžné nadšence nedostupný (stroje pro 3D tisk kovů stojí řádově milióny korun), zdá se, že Hermle přichází na trh s revolučním zařízením. Stroj zatím není na prodej, ale vedení společnosti Hermle konzultuje možnosti aplikace stroje do výroby s potenciálními zákazníky.

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA